Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekSobota, 30. listopadu 2024, 19:01
Projekt na vybudování malých modulárních reaktorů a servisních a vývojových center v Jihočeském kraji přinese poptávku po stovkách odborníků. Jihočeská univerzita si uvědomuje dlouhodobý nedostatek absolventů technických oborů. Ve spolupráci se specialisty a zástupci průmyslu plánuje otevřít nové studijní programy, které reagují na aktuální potřebu na trhu práce.
Výstavba malého modulárního reaktoru a vědecko-výzkumného parku v jižních Čechách by podle vedení Jihočeského kraje mohla přinést až 3000 nových pracovních míst, z nichž velká část požaduje vysokou kvalifikaci. Jihočeská univerzita vnímá naléhavost v potřebě zaplnit mezery, které má region v nabídce technických a souvisejících oborů, a připravuje pro uchazeče nové studijní programy. Ekonomická fakulta JU už akreditovala nový bakalářský program „Ekonomika v energetice“, ve kterém se od následujícího akademického roku budou připravovat studenti pro kariéru v energetickém sektoru. Program se zabývá klíčovými otázkami udržitelnosti, obnovitelných zdrojů energie a efektivního řízení energetických projektů. Reflektuje současné trendy v oblasti energetiky, environmentální odpovědnosti a Průmyslu 4.0.
Dalším nově akreditovaným bakalářským programem je „Management udržitelnosti“. Vznikl ve spolupráci šesti fakult Jihočeské univerzity a studenti se v něm také od příštího akademického roku budou vzdělávat v oblastech biologie, ekologie a životního prostředí a ekonomických oborech.
JU navíc plánuje vznik mezifakultního technicky zaměřeného oboru s pracovním názvem „Aplikované inženýrské technologie“. Bude vycházet z tzv. STEM přístupu, který integruje přírodní vědy (Science), technologie (Technology), techniku (Engineering) a matematiku (Mathematics). „Mnoho absolventů středních technických škol odchází za vzděláním mimo region a už se nevrací. Naším cílem je vytvořit atraktivní podmínky pro studium přímo v Českých Budějovicích, abychom podpořili jejich setrvání v regionu a následné uplatnění na místním pracovním trhu. Neděláme si ambice na rozvoj jaderného výzkumu na Jihočeské univerzitě. Chceme zde ale nabídkou studia udržet technicky zaměřené odborníky. Pokud mladým lidem poskytneme kvalitní technické vzdělání přímo zde v kraji, zvýšíme šanci, že po dokončení studií zůstanou v regionu pracovat a žít,“ vysvětluje rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák.
Potřebu odborníků schopných efektivně reagovat na technologické a environmentální výzvy potvrzují i zástupci Skupiny ČEZ, která chce první malý modulární reaktor vybudovat v Temelíně v první polovině 30. let. Zároveň by na pozemcích u Jihočeského letiště v Českých Budějovicích mohl vzniknout vědecko-výzkumný park.
„Projekt malých modulárních reaktorů v Česku představuje obrovskou příležitost nejen pro region či průmysl, ale také vysoké školy. Nejde přitom jen o techniky, ale i budoucí absolventy řady dalších oborů, od radiologie, chemie až po ekonomy. Ti všichni se mohou zapojit nejen po dokončení školy, ale zapojit se mohou už v průběhu studia, třeba formou kvalifikačních prací či možných stáží a podobně,“ říká ředitelka útvaru SMR Skupiny ČEZ Silvana Jirotková.
K diskusi o budoucnosti jaderné energetiky v Jihočeském kraji přizvaly Jihočeská univerzita a Skupina ČEZ zástupce středních škol s technickým zaměřením a experty z výzkumu i praxe. Spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslovými partnery je v době, kdy je kladen důraz na dekarbonizaci a spolehlivé dodávky energie, klíčová. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích už teď vychovává odborníky zaměřené na přírodovědně-technické obory (fyziku, chemii, matematiku, informatiku) napříč fakultami. Vedení univerzity věří, že další investice do vzdělání v technických a inženýrských studijních programech přinese dlouhodobý užitek nejen regionu, ale i celé české ekonomice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.