Přijímačky na střední školy? Hlásilo se i 162 uchazečů na jednu třídu

Další výrazný rekord si může odškrtnout Gymnázium Česká v Českých Budějovicích. Tentokrát se týká došlých přihlášek ke studiu. Na osmiletý obor se letos přihlásilo 162 žáků, což je ještě o 21 více, než tomu bylo v loňském roce. Přijímací zkouška tak byla hodně napínavá, a to i z toho důvodu, že ze zmíněných 162 zájemců jich mělo na základní škole rovných 110 samé jedničky!

„Představuje to nejvyšší počet uchazečů na osmiletá gymnázia ze všech gymnázií v Jihočeském kraji. Z tak obrovského převisu a zájmu o školu máme samozřejmě velkou radost,“ říká ředitel školy Antonín Sekyrka.

Co je důvodem takového úspěchu? „Myslím, že při Dnu otevřených dveří uchazeče a jejich rodiče zaujala moderně vybavená, čistá, upravená a zrenovovaná škola a dále velké množství všech různých aktivit, projektů, kroužků, do kterých se mohou žáci školy zapojit. Zájem o školu, a věřím, že i její stále lepší jméno, potvrdila i premiérová Noc mladých vědců a umělců, kterou navštívilo přes 200 návštěvníků.“

Statistika osmiletého oboru na Gymnáziu Česká je zajímavá. V roce 2012 se přihlásilo 98 žáků, o rok později již 123, v roce 2014 jich bylo 141 a číslo se prozatím zastavilo na cifře 162.

Jednoduché to neměli ale ani zájemci o čtyřletý obor, kterých se letos přihlásilo 88 a přijato bylo taktéž 30.

„K přijímacím zkouškám se ve dvou dnech dostavili naprosto všichni uchazeči. Velká řada z nich podala v přijímacích zkouškách vynikající výkony a získala přes 90 procent maximálně dosažitelných bodů. Nejvyššího počtu bodů získávali uchazeči z českého jazyka a obecných studijních předpokladů, matematika byla v tomto pomyslném žebříčku úspěšnosti na 3. místě,“ zmiňuje Antonín Sekyrka a dodal: „V porovnání s loňským školním rokem je to zhruba podobný trend, v matematice dosahuje větší část uchazečů nižšího bodového ohodnocení než v ČJ nebo OSP.“

Největší zájem je o maturitní obory

Přijímací zkoušky na střední školy se v Jihočeském kraji uskutečnily minulý týden. Kolik přihlášek na školy v jižních Čechách celkově dorazilo, bude známo až v druhé polovině června, kdy kraj obdrží výkazy o přihlášených a přijatých do škol.

Co se týká dalších statistik, tak již zhruba čtyři roky trvá následující poměr: gymnázia (20 %), maturitní obory (46 až 47 %), učební obory (33 až 34 %).

Zdá se tedy, že zavedení přijímacích zkoušek na většině středních škol s maturitou v kraji nemělo vliv na to, že by se žáci více hlásili na učňovské obory. „Nejde to změnit z roku na rok. Ovlivňuje to celá řada dalších faktorů, jako je migrace absolventů, platové podmínky absolventů po nástupu do prvního zaměstnání, ochota dojíždět do zaměstnání a podobně,“ uvádí Radek Šíma z Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Zavedení přijímacích zkoušek má u většiny ředitelů i kantorů podporu. „Jestliže student přijímací test nezvládne, s největší pravděpodobností by nebyl schopný střední školu dokončit. Pokud přijímací zkoušky zůstanou i nadále v režii středních škol a budou povinné všude, tak s nimi jednoznačně souhlasím,“ uvádí Milan Timko, ředitel Střední odborné školy strojní a elektrotechnické Velešín, na kterou letos dorazilo 225 přihlášek. Největší zájem zde byl o obory Mechanik seřizovač a Mechatronik. Uchazeči museli splnit test z matematiky.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky střední školy, gymnázia, příjimačky, Gymnázium Česká, Jihočeský kraj, uchazeči, studenti vzdělání, střední škola, přijímací zkoušky, České Budějovice, matematika, Milan Timko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.