Z Regionálního operačního programu Jihozápad bylo za posledních osm let podpořeno 201 projektů na modernizaci základních, středních a vyšších odborných škol v Jihočeském a Plzeňském kraji. Úspěšným žadatelům už bylo proplaceno 881 milionů korun. Pracuje se na dalších 123 projektech za 383 milionů korun.
Dotace z ROP Jihozápad do školství v letech 2007 až 2013 byly vyčleněny například na pořízení a modernizaci vybavení škol a školských zařízení vedoucí k vyšší efektivitě výuky. Z peněz EU tak mohly být modernizovány třídy, jazykové a další specializované učebny či dílny. Někteří zřizovatelé s pomocí dotací koupili nové počítače, vybavili a postavili tělocvičny či
hřiště.
„Jednu z posledních výzev z ROP Jihozápad, v pořadí 34. výzvu na rozvoj infrastruktury základního, středního a vyššího odborného školství, jsme uzavřeli loni a přijali jsme do ní 119 žádostí o dotace. Na podporu škol v Plzeňském a Jihočeském kraji bylo v tomto případě vyčleněno více než 242 milionů korun,“ uvedla ředitelka.
K úspěšným žadatelům v 34. výzvě podle předsedy ROP Jihozápad a náměstka plzeňského hejtmana Ivo Grünera patřila třeba SPŠ strojní a stavební Tábor s projektem Modernizace a propojení výuky CNC. „Díky dotacím byly zmodernizovány i učebny základní a střední školy v centru Arpida v Českých Budějovicích či v ZŠ J. K. Tyla Písek a v ZŠ Klatovy, mohla se uskutečnit i
modernizace vybavení Sportovního gymnázia v Plzni,“ uvedl předseda.
O dotace mohly žádat kraje, obce a jimi zřizované školy, dále pak církevní školy, soukromé školy, školská zařízení a školské právnické osoby. Díky podpoře z ROP Jihozápad došlo k rozšíření kapacit školských zařízení, které je důležité zejména ve spádových oblastech - tedy ve školách na okrajích měst.
Na podporu školství bude pamatovat také Integrovaný regionální operační program (IROP), který bude v programovém období 2014 až 2020 nástupcem regionálních operačních programů a bude v gesci ministerstva pro místní rozvoj. Podpoří mimo jiné infrastrukturu pro předškolní vzdělávání, konkrétně mateřských škol, jeslí, dětských skupin a předškolního vzdělávání pro děti do šesti let, zejména v sociálně vyloučených lokalitách.
Zdroj: ČTK
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám