Především spolupráci při výzkumu, ale také výměnu studentů zahrnuje smlouva mezi českobudějovickou Vysokou školou technickou a ekonomickou a Fakultou státní správy Lomonosovovy univerzity, kterou v Moskvě podepsali představitelé obou škol.
„Beru to jako ocenění naší práce, protože Rusové si nás našli sami. Mezi českými vysokými technickými školami hledali partnera a nejlépe jsme jim z různých srovnání a analýz vyšli my. To mě opravdu potěšilo,“ říká rektor Marek Vochozka.
Dohoda umožňuje spolupráci a propojení ekonomických a technických přístupů při rozvíjení konceptu strategického plánování v oblasti řízení výroby, podávání společných výzkumných projektů nebo účast na mezinárodních konferencích.
VŠTE už aktivně spolupracuje i s dalšími významnými ruskými univerzitami jako je Ruská ekonomická univerzita G. V. Plechanova v Moskvě, Petrohradská státní polytechnická univerzita nebo Uralská federální univerzita v Jekatěrinburgu. A také s řadou dalších vysokých škol v desítce evropských zemí. Ještě letos by mělo dojít k podpisu podobných dohod v Číně.
„Zapojení do mezinárodní spolupráce a aktivit je pro nás jednou ze strategických priorit,“ říká Lenka Hrušková, prorektorka pro studium a pedagogickou činnost. Takové partnerství podporuje rozvoj školy i jejich akademických pracovníků a umožňuje přípravu studentů pro mezinárodní trh práce. A také poskytuje podněty pro integraci nových vzdělávacích trendů, ať jde o obsah, nové formy a výukové metody.
VŠTE, jako na praxi zaměřená neuniverzitní veřejná vysoká škola, má ve svých osnovách v Česku nadstandardní jeden semestr odborné praxe, a dnes nabízí přes 40 předmětů v angličtině. Její studenti mohou v cizině studovat v angličtině, němčině, španělštině, ruštině či francouzštině.
V loňském akademickém roce tuto možnost využila dvacítka z nich, v tom současném zatím 49. Mezinárodního prostředí mohli však využívat i studenti, co zůstali v tomto roce v Českých Budějovicích, neboť dosud na VŠTE v rámci výměnných programů pobývalo 70 zahraničních studentů.
Napsal Zdeněk Zuntych
Foto: Wikipedia
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám