Tábor se stal prvním místem, v němž českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická v pátek otevřela Centrum technických studií. Výuka v něm začne v září a zaměří se na bakalářský studijní obor Strojírenství se specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu.
K dispozici v něm bude postupně až 100 míst v ročníku. Zpočátku zde bude působit více než 10 stálých pracovníků. Přijímací řízení začalo 14. února a potrvá do 11. března.
„Jsme regionální, profesně orientovanou vysokou školou a Tábor s průmyslovou aglomerací, zahrnující i Sezimovo Ústí a Planou nad Lužnicí, a pozoruhodnou strojírenskou tradicí, se pro nás stal přirozenou volbou číslo jedna. O uplatnění zdejších absolventů nepochybujeme,“ uvedl Marek Vochozka, rektor VŠTE.
Centrum vzniklo v areálu Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře, který nabídl mnohem lepší, a bezbariérové, zázemí, než například ve městě volná budova Jihočeské univerzity.
„Průmyslovka má moderně vybavené laboratoře, jsou zde k dispozici školní dílny s veškerým stroji, včetně těch obráběcích. Nemusíme je tak budovat. Bez nich se ani vysokoškolská výuka strojírenství neobejde,“ popisuje Daniel Kučerka, vedoucí Katedry strojírenství VŠTE jedno z kritérií, úzce spojené se specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Pro ni se VŠTE rozhodla v souvislosti s řadou úspěšných jihočeských firem, patřících právě mezi významné dodavatele odvětví.
Další plnohodnotné zázemí pro své táborské studenty ale už bude muset VŠTE postupně vybudovat. Půjde například o výpočetní centrum, knihovnu, stravování, ubytovací a společenské prostory a tělocvičnu s celodenním provozem. Tyto náklady by se měly pohybovat kolem pěti milionů korun.
Podle Pavla Kaczora, ředitele Úřadu práce v Táboře, je VŠTE jedinou školou, která před svým působením ve městě konzultovala své záměry a představy s úřadem práce. „To je pro mne příslibem, že příprava absolventů bude vycházet právě z potřeb regionálního trhu práce a zdejších firem,“ poznamenal ředitel.
„Vstup do Tábora chápeme jako dlouhodobou investici. A také příležitost, jak zdejším firmám pomoci vychovat kvalifikované odborníky. S řadou z nich už spolupracujeme při přípravě praxí nebo témat pro studentské práce. A věřím, že počet těchto firem se ještě zvýší,“ uvedl Marek Vochozka. To podstatně ovlivňuje i uplatnění absolventů na trhu práce, kde pak mají mnohem větší šance.
Ředitel Pavel Kaczor v této souvislosti říká, že dobří absolventi strojírenských a technických oborů mají na trhu práce velké šance, neboť tyto profese zdejší firmy dlouhodobě poptávají.
„Nedostatek některých technicky vzdělaných odborníků dokonce někde představuje bariéru růstu. Nezaměstnanost v regionu je do značné míry strukturální. To znamená, že struktura lidí, kteří práci hledají, neodpovídá struktuře poptávky firem,“ upřesnil ředitel úřadu práce.
Napsal Zdeněk Zuntych
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.