neděle 14. srpna 2022 Alan

ZŠ v Mladém: V naší škole je příjemné a vstřícné klima

Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje nový seriál Budějcké Drbny, ve kterém se budeme věnovat jednotlivým základním školám v Českých Budějovicích a v blízkém okolí.

Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další budou odpovídat zástupci jednotlivých škol.

Jako první vlaštovku jsme si vybrali školu, která patří k nejmenším v Českých Budějovicích. ZŠ a MŠ Vl. Rady 1 v Mladém se svým žákům snaží věnovat na maximum. Není divu, že si někteří rodiče přejí, aby byl na této sympatické škole otevřen i druhý stupeň. Nyní už má ale slovo nejpovolanější osoba - paní ředitelka Vladimíra Marková.

Jak byste v kostce představila vaši školu?

„Nacházíme se v okrajové části Českých Budějovic ve čtvrti Mladé. Někteří žáci dojíždějí z okolních vesnic či jiných lokalit v rámci krajského města. Většina žáků však bydlí v okolí školy v rodinných domcích. Jsme takzvaně neúplná základní škola, to jest škola pouze s prvním stupněm. Školu navštěvuje 115 žáků, celkem máme šest tříd. Patří k nám i MŠ Kališnická, kterou navštěvuje 84 dětí.“

Jak jste zmínila, jste malá školička pouze s prvním stupněm. Často se v takových školách vyzdvihuje ´rodinné´ prostředí. Jak to vnímáte vy?

„Oproti velkým městským základním školám máme velkou výhodu v tom, že se dennodenně všichni setkáváme a máme prostor pro to se blíže poznat. Pokud je příznivé počasí, tráví žáci z celé školy velkou přestávku společně na školní zahradě. Odpoledne se zhruba 75 procent žáků setkává ve školní družině.

Pořádáme akce společné pro celou školu - například každým rokem v zimě společně absolvujeme kurz bruslení, v červnu zase vyrážíme na pět dní na školu v přírodě. Vedeme žáky k tomu, aby spolupracovali mezi sebou i napříč ročníky. Vloni se děti podílely na společném, téměř celoročním projektu To je moje Mladé.

Spolupracujeme i se školkou - v rámci tradičního projektu Těšíme se do školy navštěvují předškoláci  žáky první třídy. Myslím, že v naší škole je příjemné a vstřícné klima. Máme minimum kázeňských problémů, raději chválíme a hledáme možnosti, jak každého žáka posunout vpřed.“

Přecházejí všechny děti z vaší mateřinky plynule do školy, nebo některé umisťují rodiče jinam?

„Do školy přecházejí přibližně dvě třetiny předškoláků. Jsou to hlavně ti, kteří patří do našeho školského obvodu. V posledních dvou letech jsme bohužel nemohli přijmout všechny zájemce z jiných obvodů, nemáme dostatečně velké prostory.“

Je nějaká šance, že by byla škola rozšířena i o druhý stupeň? Nebyly takové tlaky v minulosti? Bylo by to vůbec možné?

„Každým rokem slyším od rodičů žáků pátých tříd, že by byli rádi, kdyby jejich děti mohly u nás ve školní docházce pokračovat. Při přestavbě školy jsem v archivu našla projektovou dokumentaci z 50. let a zjistila tak, že tehdy se opravdu plánovalo postavit v Mladém úplnou školu i s druhým stupněm. V současné době se o rozšíření školy neuvažuje - na území města Českých Budějovic jsou školy s volnou kapacitou.“

Ve škole máte několik kroužků. O které je největší zájem?

„Nejvíce dětí navštěvuje sportovní kroužky (pohybové hry, mix-dance, bojové sporty, všestranný trénink), dále kroužek anglického jazyka a hudebně-dramatický kroužek. Zájem je i o keramiku a výtvarný ateliér.“

Školy v dnešní době stále častěji a v čím dál větší míře využívají nejmodernější techniku. Jak jste na tom vy? Jaký je váš názor na modernizaci výuky?

„V pěti třídách máme nainstalovanou interaktivní tabuli, v počítačové učebně využíváme 19 počítačů, každá paní učitelka má k dispozici notebook. Moderní technika je určitě dobrým pomocníkem při výuce, ale není všemocná. Nelze si myslet, že čím modernější technika, tím kvalitnější bude vyučování. Někdy je mnohem přínosnější si s dětmi popovídat a vyjít si do přírody...“

Někteří odpůrci modernizace ve školství upozorňují na to, že děti už nebudou umět ani psát vlastní rukou. Myslíte si, že to může zajít až takhle daleko?

„Je pravda, že kvalita psaní se hodně zhoršila. Učím přes dvacet let český jazyk, a proto mohu už srovnávat - písmo dnešních žáků je méně úpravné a čitelné, než kdysi bývalo. A to ho neporovnávám s krasopisem mé babičky. (usmívá se) Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že dnešní žáci potřebují mít zase jiné dovednosti než kdysi, jsou na ně kladeny jiné nároky. Mnohem důležitější je, aby se ve světě neztratili, aby byli připraveni na to, že život je o změnách a že se budou muset učit i v dospělosti.“

Není to tak dávno, co byla budova školy rozšířena o nástavbu. Co bylo hlavním důvodem tohoto projektu?

„Budova naší základní školy byla postavena v roce 1958 a do roku 2008 byla pouze přízemní. Využívali jsme však i jeden pavilon v objektu MŠ Kališnické. Protože jsme chtěli tyto prostory uvolnit pro mateřskou školu, rozhodli jsme se přistavět v základní škole první patro. S nástavbou jsme spokojeni, materiální zabezpečení máme velmi dobré.“

Štítky Zaostřeno na školy, ZŠ a MŠ, Vl. Rady 1, Mladé, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.