Operaci zvětšené prostaty podstoupí průměrně každý třetí muž

Benigní hyperplazie prostaty postihne kolem 50. roku života přes polovinu mužů. Laicky jde o zvětšenou prostatu, která je nejčastějším mužským nezhoubným nádorem.

Přestože se nejedná o zhoubný nádor, vedou jeho příznaky ke zhoršení kvality života pacienta a v pokročilých stádiích může vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin. Proto je důležitá nejen časná diagnostika, ale v řadě případů i včasné nasazení adekvátní terapie. V ČR je ročně medikamentózně léčeno 230 000 pacientů a operačních výkonů se provádí zhruba 5 400,“ říká Aleš Petřík z urologického oddělení Nemocnice České Budějovice.

U dospělého muže po 20. roku života je průměrná velikost prostaty asi 4 x 3 x 2 centimetrů a hmotnost 20 až 40 gramů. Se zvyšujícím se věkem se prostata zvětšuje a mění. „Především vlivem mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale nepřímo i estrogenů. Dochází ke zvětšování oblasti žlaznatých buněk okolo močové trubice či zmnožení svalových a vazivových vláken, což prostatu mnohonásobně zvětšuje. V extrémních případech může dosahovat hmotnosti přes 200 gramů.

Muže ve věku kolem 50 let postihuje zvětšená prostata velmi často. Podle statistik to je více jak 50 % mužů, přičemž až téměř polovina má s tímto onemocněním spojené potíže. „Ve věku šedesáti let má klinické příznaky BHP již více než 60 % mužů, u devadesátníků je určité zvětšení prostaty téměř 100%,” uvádí dále Petřík.

Základním příznakem zvětšené prostaty jsou potíže s močením. „Nejčastějšími příznaky jsou zpožďování startu mikce, močení s úsilím, slabý močový proud, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře až močová retence. Jsou-li tyto příznaky zanedbány, mohou vést k závažným zdravotním důsledkům.“

Nemocného podle lékařů ale do ordinace přivádějí spíše příznaky jímací (iritační), projevující se obtěžujícím drážděním k močení a zkracujícími se intervaly mezi jednotlivými mikcemi. Léčba je možná třemi způsoby.

Konzervativní metoda spočívá ve sledování pacienta a poučení o režimových opatřeních vhodných pro počáteční stadia onemocnění. Druhou možností je medikamentózní léčba, která je určena pro pacienty s mírnými až středními močovými obtížemi. Poslední způsob je operace prostaty, kterou podstoupí průměrně každý třetí muž,“ dodává Petřík.

Mezi pacienty, kteří prošly třetí, tedy operativní, variantou, je i pan F. H., který operací absolvoval před rokem: „Příznaky jsem skoro žádné neměl, ale při běžném vyšetření mi doktoři řekli, že něco není v pořádku. Po sérii vyšetření jsem musel na operaci. Říkám narovinu, že pooperační období nebylo nic příjemného. Půl roku jsem musel být na neschopence, ale naštěstí mi to pomohlo a teď se cítím dobře.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky prostata, Nemocnice České Budějovice, nádor, onemocnění, operace, pacient, Aleš Petřík, Česko, Fedor Houdek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.