Veterináři v Jihočeském kraji už zrušili deset z celkových jedenácti ohnisek ptačí chřipky. Poslední zatím zůstává v Dačicích na Jindřichohradecku. Tam jej ale veterináři zruší zřejmě ještě v tomto týdnu, a to už v pátek 31. března.
Kvůli ptačí chřipce musely být letos v lednu a v únoru v Jihočeském kraji utraceny desítky tisíc kusů drůbeže. Šlo především o kachny. Virus tím způsobil chovatelům v kraji škody za miliony korun.
Podle jihočeských veterinářů by definitivně mohl skončit výskyt ptačí chřipky v regionu. Stojí za tím i nástup jara a s ním související oteplení.
„Počasí ovlivňuje výskyt ptačí chřipky. A když se podívám do historie, opakuje se situace z roku 2006," řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Tehdy virus také zasáhl Jihočeský kraj, i když se nedostal do chovů. Rovněž tehdy opatření, která mají bránit šíření nákazy, trvala zhruba dva měsíce.
Drobní chovatelé i velkochovy se tak po zrušení ohnisek ptačí chřipky mohou vrátit k běžnému režimu. Podle Kouby však někde tento proces nebude jednoduchý a potrvá dlouho. „Komplikace jsou s kachnami, co se týče násadových vajec, tak je jich málo v celé Evropě. Pokud se proto jedná o velkochov ve společnosti Blatenská ryba, tak tam bude výpadek minimálně na rok," uvedl Kouba.
Právě firma Blatenská ryba byla jedním z nejzasaženějších velkochovů v republice. Veterináři tam museli zlikvidovat téměř 60 tisíc násadových vajec. Navíc utratili více než 26 tisíc kachen.
Ptačí chřipka se v České republice začala šířit začátkem ledna letošního roku. Nákaza zasáhla i řadu jiných států v Evropě. Přenos tohoto typu ptačí chřipky na člověka se zatím neprokázal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.