S mírným zpožděním, daným chladnější zimou a jarem, letos začali jihočeští hygienici evidovat potvrzené případy onemocnění přenášených klíšťaty. Do konce minulého týdne zatím zaregistrovali šest potvrzených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou a dvaatřicet případů nahlášených a potvrzených případů onemocnění lymskou boreliózou.
Zatím není možné k nízkému počtu určit regiony s největším výskytem klíšťové encefalitidy, u lymské boreliózy je zatím největší výskyt evidován na Českobudějovicku (osm), Jindřichohradecku (sedm) a Táborsku (sedm). Pět případů bylo evidováno na Českokrumlovsku a další na Písecku a Prachaticku. Žádný výskyt zatím nehlásil okres Strakonice. Ten patří v Jihočeském kraji k regionům s vůbec nejnižším výskytem tohoto onemocnění.
V porovnání jako ve stejném období loni, je letos prozatím hlášeno méně klíšťové encefalitidy (vloni v tomto období osm případů), lymské boreliózy je poněkud více (loni 28, letos zatím 32).
„Náš kraj patří dlouhodobě k regionům s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v rámci celé České republiky i střední Evropy. Jde přitom o onemocnění, které může mít trvalé následky především pro seniory či osoby s jiným primárním onemocněním nebo oslabenou imunitou. Toto onemocnění má sezonní charakter s maximálním výskytem ve druhé polovině léta. Souvisí s pohybem lidí v přírodě. Infikovaná klíšťata se ale vyskytují nejen v křovinách či okrajích lesů, na loukách a v okolí vodních plochy a toků, ale i v městských parcích či na zahrádkách. Loni jsme v Jihočeském kraji registrovali celkem 108 potvrzených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, což byla téměř pětina všech onemocnění v České republice. Evidovali jsme rovněž 243 nahlášených a potvrzených případů onemocnění lymskou boreliózou," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, kdy na jihu Čech onemocnělo celkem 170 osob a v celé České republice 861 lidí. Co se týče lymské boreliózy, nejvíce případů bylo v kraji zaznamenáno roce 2013, a sice 317 nahlášených a potvrzených případů.
Je evidentní, že sezona aktivity klíšťat již nastala a počty onemocnění budou každým týdnem až do podzimních měsíců přibývat. Co se týče ochrany před klíšťovou encefalitidou, má smysl se ještě nechat očkovat, respektive nechat se očkovat v takzvaném zkráceném režimu s tím, že stoprocentní efekt vakcíny nastupuje až několik týdnů po posledním očkování. Její účinnost je pak ale prakticky stoprocentní. Ale účinné očkování proti lymské borelióze zatím v našich podmínkách neexistuje.
„Obecně ale můžeme doporučit prevenci před napadením klíštětem, tedy používání repelentů a především opatrnost při pohybu v přírodě a vhodné oblečení. Velice důležité je se po pobytu v přírodě převléci a dobře se prohlédnout či osprchovat, protože klíště se obvykle nepřisaje hned. Čím dříve klíště objevíte a správně odstraníte, tím menší je riziko, že dojde k přenosu infekce. Je třeba též vyvracet pověry, týkající se správného odstranění klíštěte. Klíštětem netočíme, ale je ho třeba opatrně odstranit mírným tahem a vyvikláním, například pinzetou či speciálními kleštičkami nebo kartou na odstranění klíštěte. Po odstranění pak ošetřete ranku dezinfekčními prostředky na bázi jódu a ošetřete si ruce dezinfekcí, pokud jste nemohli použít ochranné rukavice, nebo si je alespoň dobře umyjte teplou vodou a mýdlem. Další pověrou je použití olejů či mastí k udušení klíštěte. Naopak, tato metoda je naprosto kontraproduktivní, protože klíště v tomto případě začne vypouštět do rány mnohem více sekretů, které mohou být infikované," vysvětluje Kvetoslava Kotrbová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.