pátek 24. ledna 2020 Milena

V Podolsku na Orlíku platí dočasný zákaz koupání

U tábořiště Podolsko u orlické nádrže platí dočasný zákaz koupání. Kvalita vody se tam extrémně zhoršila, množství sinic přesahuje desetinásobek povolených hodnot. Kvalita vody se v kraji zhoršila na všech sledovaných místech. Nejlepší voda ke koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je nyní v lipenské přehradě na pláži u Horní Plané a na Radavě na Orlíku.

Ze sedmi sledovaných míst je Podolsko jediné, kde hygienici odebrali vzorek před týdnem, u ostatních před dvěma týdny. Podle Heinigeho se u Podolska kvalita vody extrémně zhoršila. „Ze třetího stupně, který značí zhoršenou jakost vody, jsme se dostali až na vyhlášení dočasného zákazu koupání. Skutečně extrémní zhoršení, v jednom případě desetinásobky hodnot sinic a u chlorofylu-a minimálně pětinásobné hodnoty,“ řekl Vratislav Heinige z krajské hygienické stanice.

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi je na lipenské pláži v Horní Plané a u orlického autokempu Radava. Na obou místech se voda zhoršila. Zhoršená jakost vody je na Lipně v Černé v Pošumaví, kde hygienici naměřili vysoké hodnoty u sinic i chlorofylu-a.

U pláže Lipno nad Vltavou je zhoršená jakost vody se zvýšenou pravděpodobností zdravotních problémů. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat čistou vodou. Stejná situace je u rybníku Hejtman na Třeboňsku.

Oproti stavu před dvěma týdny se podle Heinigeho významně zhoršila kvalita vody u Staňkovského rybníku na Jindřichohradecku. Narostly hodnoty sinic, stav hodnotí hygienici jako zhoršenou jakost vody.

 

Zdroj ČTK

Štítky kvalita vody, sinice, možnosti koupání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.