středa 30. září 2020 Jeroným

Případů klíšťové encefalitidy je na jihu Čech proti loňsku dvojnásob

V Jihočeském kraji hygienici letos zjistili 104 případů klíšťové encefalitidy. Je to dvojnásobně více než loni ve stejnou dobu. V posledním týdnu přibylo v regionu pět nových případů. Novinářům to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861.

"Loni ve srovnatelném období bylo 55 případů encefalitidy. Aktivita klíšťat je na příští dny předpovídána na stupeň šest, to je středně velké riziko," uvedla. Nejvíce pacientů je na Českobudějovicku, kde hygienici encefalitidu evidovali u 39 pacientů.

Výskyt jiného klíšťového onemocnění však meziročně klesl. Momentálně je v kraji 247 lidí s lymeskou boreliózou, což je o sedm méně než loni ve stejnou dobu. "Nejvíce případů je v této sezóně na Českobudějovicku a to 79. Dalších 47 případů je na Jindřichohradecku a 39 na Táborsku," uvedla epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Loni bylo v Jihočeském kraji 99 případů encefalitidy a 431 případů lymeské boreliózy. Z hlediska počtu onemocnění bývají nejexponovanější měsíce červen a září, kdy se nejvíc kombinuje teplo a vlhkost.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zdraví, příroda, klíšťata, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.