sobota 24. října 2020 Nina

Českobudějovičtí lékaři provedli unikátní operaci. První svého typu v České republice

Na kardiochirurgii a hrudní chirurgii budějcké nemocnice byla v rámci pilotní studie provedena unikátní operace, která v České republice proběhla vůbec poprvé. Během jednoho chirurgického zákroku byl odstraněn plicní nádor, a zároveň byla zaléčena srdeční arytmie.

„Zhoubná onemocnění plic jsou provázena řadou komplikací a patří k nim i poruchy krevní srážlivosti,“ popisuje Vojtěch Kurfirst autor projektu. „Nemocní mají buď sklon ke krvácení, nebo naopak k tvorbě trombózy a plicní nebo systémové embolie. Toto riziko je ještě vystupňováno u pacientů s fibrilací síní. Nejvyšší riziko cévní mozkové příhody mají pacienti s nádorovým onemocněním pankreatu, plic a tlustého střeva. Nejčastějším zdrojem tromboembolismu je potom ouško levé síně,“ dodává.

Fibrilace síní je nejčastější arytmií, jejíž výskyt činí v evropské populaci 1 až 2 %. Výskyt v populaci onkologických pacientů je ještě vyšší (podle některých údajů téměř 10 %). „Vznik fibrilace síní je také u onkologických pacientů odlišný. Vzhledem k prokoagulačnímu ladění organizmu je u těchto pacientů automaticky indikovaná trvalá antikoagulační terapie. Obecně lze konstatovat, že pacienti s fibrilací síní a onkologickým onemocněním jsou z hlediska tromboembolie vysoce rizikovou skupinou,“ říká Aleš Mokráček, primář Oddělení kardiochirurgie.

„U nemalobuněčných karcinomů plic ve stadiu I, II, IIIa je metodou volby radikální resekce nádoru. Operace je standardizována a běžně používaná jak v klasické formě, tak i pomocí minimálně invazivních, tzn. pro pacienta šetrných metod,“ dodává Jiří Krbec, primář Oddělení hrudní chirurgie.

Léčbu fibrilace síní lze také provést chirurgicky s velmi dobrými dlouhodobými výsledky. Tato operace se nazývá MAZE procedura a její princip spočívá v provedení přesně určených chirurgických „řezů“ v srdečních síních a uzávěru ouška levé síně, kterým se sníží pooperační riziko vzniku cévní mozkové příhody. „V tomto případě se jednalo o pacienta s karcinomem plic a fibrilací síní, který byl již po cévní mozkové příhodě. V rámci jedné operace jsme u něho provedli odstranění plicního laloku s nádorem a zároveň uzávěr ouška levé síně, které by mělo pacienta chránit před další mozkovou příhodou. Vše ze šetrného malého řezu na levé straně hrudníku. Operace se povedla bez komplikací a pacientovi se měsíc po operaci daří velmi dobře. Na vzniku tohoto projektu se spolupodílel Vladislav Hytych z Oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice v Praze, který přijel vypomoci s operací a který má s tímto šetrným chirurgickým postupem léčby plicních nádorů v Čechách největší zkušenosti," říká Vojtěch Kurfirst.

„Tento způsob léčby nabízí Oddělení kardiochirurgie a hrudní chirurgie jako jediné v České republice. Je výsledkem úzké mezioborové spolupráce mezi oběma specializacemi,“ dodává Ladislav Pešl, ředitel Kardiocentra, pod které výše zmíněné oddělení spadá.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto Nemocnice České budějovice

Štítky nemocnice, České Budějovice, operace, unikát, zdravotnictví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.