pondělí 25. ledna 2021 Miloš

FOTO: Letecká záchranná služba se po čtyřech letech vrátila do Plané

Po čtyřech letech se na letiště v Plané u Českých Budějovic vrátila základna letecké záchranné služby. Přesunula se sem z Bechyně, kde záchranáři sloužili na armádních vrtulnících. Novým provozovatelem je od ledna soukromá společnost DSA, která provozuje leteckou záchranou službu například v Královéhradeckém, Ústeckém nebo Libereckém kraji. Firma získala zakázku v tendru na osm let.

DSA je český letecký dopravce se specializací na leteckou záchrannou službu. Firma provozuje pouze samotné vrtulníky a zajišťuje veškeré technické a provozní pracovníky včetně pilotů. Zdravotnická část osádky je zajištěna záchrannými službami jednotlivých krajů. Mimo to provozuje leteckou školu pro piloty, aerotaxi a servis letecké techniky. Je také oficiálním zástupcem společnosti Cessna pro Česko a Slovensko.

„O půlnoci z 31. prosince na 1. ledna jsme převzali pomyslnou štafetu od Letecké záchranné služby Armády České republiky v Bechyni. Její provoz budeme i nadále udržovat v nepřetržitém režimu 24 hodin po sedm dní v týdnu,“ řekl při dnešním slavnostním zahájení provozu nové základny ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Základna letecké záchranné služby v Plané byla dokončena v roce 2015 a její vybudování vyšlo na 60 milionů korun. Před tím měla stanoviště na letišti v Hosíně na Českobudějovicku.

„Dělá nám radost, že se sem vracíme. Teď tady v posledních letech byla pouze posádka pozemní služby a nyní už od půlnoci opět létáme z Plané,“ uzavřel Slabý.

Za rok jihočeští letečtí záchranáři absolvují zhruba 500 zásahů napříč celým krajem. První letošní, ke kterému vzlétali z nové základny, na ně čekal v pátek zhruba v 9:15. Posádka startovala k pacientovi s poruchami vědomí na Táborsku.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jihočeský kraj

Štítky ČR, zdraví, správa, letectví, záchranná, Jihočeský, LZS, DSA, České Budějovice, Planá, letiště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.