Přibližně 60 procent pacientů, kteří podstoupí operaci nádoru tlustého střeva v písecké nemocnici, žili nebo žijí více než pět let. Vyplývá to ze statistiky z posledních let. Úspěšností se tím písečtí chirurgové mohou rovnat s fakultními nemocnicemi. Novinářům to řekl předseda představenstva písecké nemocnice Jiří Holan. Statistiky vychází z let 2012 až 2019, kdy zákrok v Písku podstoupilo téměř 300 pacientů s nádorem tlustého střeva.
"Operovali jsme akutně nebo plánovaně pro zhoubný nádor střev. A z nich 60 procent žilo, nebo žije více než pět let. Takový výsledek operací je srovnatelný s univerzitními klinikami, respektive velkými fakultními nemocnicemi a vyspělými zdravotnickými zařízeními ve světě. Šanci na vyléčení neměli zejména ti, kteří přišli do nemocnice pozdě, tedy v pokročilém stadiu onemocnění,“ uvedla primářka chirurgického oddělení písecké nemocnice Marta Horáková.
Rakovina tlustého střeva patří mezi tři nejčastější nádorová onemocnění v republice. Každoročně jí onemocní 600 Čechů a to zejména ve věku mezi 63 a 77 lety. V posledních letech se stále častěji vyskytuje u osob mladších 60 let. Důvodem onemocnění u mladších ročníků jsou zejména špatné stravovací návyky, tmezi něž patří nadměrná konzumace uzenin a červeného masa, nadbytečný kalorický příjem nebo nedostatek vlákniny. Rizikovým faktorem je také obezita. Mezi příznaky nádoru střev patří krev ve stolici, střídání průjmu a zácpy či hlen ve stolici. Nemoc se nejčastěji zjistí při preventivním vyšetření střev, takzvané kolonoskopii.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.