Jihočeský kraj uvolní pro mobilní hospicovou péči čtyři miliony korun. Důvodem je mimo jiné to, že úhrady ze zdravotního pojištění nepokryjí náklady na poskytovanou péči. V Jihočeském kraji poskytuje mobilní specializovanou paliativní péči šest organizací, které tvoří devět týmů. V tiskové zprávě o tom informovala Hana Brožková z kanceláře jihočeského hejtmana.
„Přesto, že má od roku 2018 paliativní péče definované své místo v systému financování zdravotních služeb, a tato část péče by měla být plně hrazena zdravotními pojišťovnami, je skutečnost taková, že úhrady za zdravotní péči nekryjí náklady na zajištění této péče. Z té větší části je tak specializovaná hospicová péče odkázána na finanční prostředky z dotací a darů od soukromých dárců, někdy pak musí pacient či jeho rodina na péči přispívat,“ uvedl hejtman Martin Kuba (ODS).
Paliativní péče poskytuje služby lidem, kteří trpí nevyléčitelnou či chronickou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit tělesné a duševní strádání pacienta, zachovat důstojnost a poskytnout podporu jeho rodině a blízkým.
„Pokud má být poskytovaná péče skutečně profesionální a kvalitní pro pacienta i jeho rodinu, a takovou péči jihočeské hospice poskytnout umí, musí být podmínky úhrady za péči pro poskytovatele nastaveny přívětivěji. Jako předseda Asociace krajů České republiky jsem připraven vyvolat jednání na úrovni vlády a VZP za účelem narovnání výše úhrad ze zdravotního pojištění,“ uvedl Kuba.
Kromě mobilních paliativních týmů je na jihu Čech jeden kamenný hospic. Nachází se v Prachaticích a má místa přibližně pro tři desítky pacientů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.