středa 17. srpna 2022 Petra

Jihočeští hygienici od začátku prázdnin provedli přes stovku kontrol na letních táborech

V Jihočeském kraji se na letních táborech a dalších rekreačních akcích vystřídá téměř 37 tisíc dětí. Do začátku druhé poloviny prázdnin stihli jihočeští hygienici provést více než sto kontrol, přibližně dvě desítky z plánovaného počtu 125 kontrol jim ještě zbývají. Zatím řešili tři onemocnění s hromadným výskytem, žádný z táborů však zavírat nemuseli.

„Dosud jsme nemuseli vydat žádný zákaz konání akce ani jsme nezjistili neohlášenou akci. Za první měsíc prázdnin jsem řešili ve dvou případech onemocnění s hromadným výskytem, která byla klasifikovaná jako epidemie. V červenci šlo o zotavovací akce na Táborsku a Jindřichohradecku. Třetí podobnou událost jsme zaznamenali nyní v prvním srpnovém týdnu na letním táboře na Písecku,“ informovala šéfka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

V první polovině července se problémy vyskytly na skautském táboře na Jindřichohradecku, na kterém se v první polovině července objevily zažívací potíže u dvaceti dětí. Laboratorně pak u nich byly potvrzeny noroviry. Další zdravotní komplkace zaznamanla kontrola na fotbalovém soustředění na Táborsku, kde postupně onemocnělo rovněž asi dvacet účastníků akce. V tomto případě hygienici potvrdili, že se jednalo o gastroenteritidu a organizátor soustředění předčasně ukončil.

Poslední případ z Písecka postihly zažívací potíže celkem osm dětí a jednoho dospělého, u nichž šlo o akutní gastritidu. Vzhledem k velikosti akce, které se ve chvíli potvrzení výskytu onemocnění účastnilo 240 dětí, 15 vedoucích a dalšího technického personálu, se hygienici museli uchýlit k zavedení protiepidemických opatření včetně izolace nemocných. „Zavedena byla úprava režimu stravování a návštěv společných prostor, dále bylo nutné zamezení fyzického kontaktu mezi účastníky akce a nově příchozích rekreantů z dalších nastupujícíh turnusů,“ uvedla Kotrbová.

V Jihočeském kraji se zatím uskutečnilo 354 rekreačních akcí, kterých se zúčastnilo téměř 37 tisíc dětí, což je zatím podle dat hygieniků o jeden a půl tisíce méně než o loňských prázdninách. Celkově zatím hygiena provedla 109 kontrol z plánovaných 125 a udělila při nich dvě blokové pokuty v celkové výši 11 tisíc korun. Postihy dostali organizátoři za zamrazování syrových potravin s za nedostatečné zajištění nezávadné pitné vody.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky tábor, děti, kontrola, hygiena, Jihočeský, letní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.