Počasí dnes26 °C, zítra31 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

V Jihočeském kraji za týden přibylo 115 nových případů černého kašle

V Jihočeském kraji v minulém týdnu přibylo 115 nových případů černého kašle. Je to o 38 případů méně než o týden dříve. Od začátku roku jihočeští hygienici potvrdili 1591 nemocných, vyplývá z jejich aktuálních údajů. Jižní Čechy patří k nejvíce zasaženým krajům v České republice černým kašlem.

„Nejexponovanějšími skupinami jsou po celou dobu trvání jednoznačně studenti středních škol. V kategorii 15 až 19 let registrujeme 498 případů, což je prakticky třetina všech hlášených případů v kraji. Co se týče okresů, nejvíce případů registrujeme na Českobudějovicku, kde je 629 případů, a na Jindřichohradecku, kde je 298 případů. Mezi dětmi do jednoho roku jako nejzranitelnější věkové skupiny registrujeme 24 případů, v uplynulém týdnu přibyl jeden nový," uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

Za minulý týden lékaři podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidují v České republice 1266 nových případů černého kašle, což je zhruba o pětinu méně než v předchozím týdnu. Od začátku letošního roku do neděle 5. května jich bylo 12.239, loni 494 případů za celý rok. Nemoc u většiny nakažených nemá vážný průběh, hospitalizaci potřebuje 2,1 procenta pacientů.

Kotrbová uvedla, že vysoký nárůst ovlivňuje fakt, že velká část lidí stále nemá vůči nemoci dostatek protilátek. „Situace může změnit očkování a také promoření populace. Nedokážeme s přesností určit, proč zrovna na jihu Čech je nejvíce případů, ale možná je to dáno tím, že jsme si sem jako příhraniční oblast nemoc ve větší míře sami dovezli z Rakouska nebo Německa, kde v minulosti problémy s černým kašlem byly," řekla Kotrbová.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky zdraví, Jihočeský kraj, černý kašel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Jihočeském kraji za týden přibylo 115 nových případů černého kašle  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.