Počet případů klíšťových onemocnění na jihu Čech stále narůstá. V tomto týdnu hygienici registrovali dva pacienty s klíšťovou encefalitidou a devět s lymskou boreliózou. Letošní rok může být v počtu případů těchto onemocnění rekordní. Novinářům to řekla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
"Aktuálně registrujeme 92 případů klíšťové encefalitidy, to je o 35 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 57. Klíšťové encefalitidy je více než vloni za celou sezonu, kdy bylo v kraji potvrzeno 81 případů. Nejvyšší výskyt jsme v posledních letech registrovali v roce 2020, kdy bylo v Jihočeském kraji za celou sezonu potvrzeno 137 případů," uvedla Kotrbová.
Aktivitu klíšťat ovlivňuje počasí. Potřebují především teplo a vlhko, což při teplotně mírných podzimech v posledních letech bývá. "U lymské boreliózy evidujeme od začátku roku 491 nahlášených potvrzených případů, což je o 97 více než vloni v tomto období. Vloni a předloni jsme přitom zaznamenali vůbec nejvyšší výskyty za poslední roky, kdy bylo v kraji za celou sezonu potvrzeno předloni 529 a vloni 518 případů," řekla hygienička.
Klíšťová encefalitida je nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. Léčba onemocnění není známá, léčí se pouze příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují velké bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčí se antibiotiky. Proti lymské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.