Pacient, kterému v táborské nemocnici diagnostikovali vysoce nebezpečnou nákazu, je ve stabilizovaném stavu. Jde o Američana, který se pohyboval v oblasti Konga. Hygienici již vypátrali všechny, kteří s mužem přišli do kontaktu, a umístili je do karantény.
V pátek večer povolala Nemocnice Tábor jihočeský biohazard tým, který zajistil převoz pacienta na specializované oddělení Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. Spekuluje se, že muž mohl být nakažen ebolou nebo horečkou Marburg. Mluvčí nemocnice Bulovka Eva Stolejda Libigerová však zdůraznila, že informace nejsou ničím podložené.
„V tuto chvíli není známo, o jaký konkrétní druh nákazy se jedná,“ uvedla pro novináře.
Nakažený muž je Američan, který do Česka přicestoval 6. května z Afriky přes USA. Hygienici už nařídili karanténu 26 lidem, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu. Pacient je nyní v nemocnici na Bulovce ve stabilizovaném stavu, je umístěný v bioboxu.
Konkrétní karanténní opatření se budou dle hygieniků odvíjet od typu nemoci, který určí testy. Lidé tak z karantény buď přejdou do izolace, nebo budou karanténní opatření zrušena. Tak by se postupovalo například v případě, že by se prokázala nákaza žlutou zimnicí, kterou přenášejí komáři. Izolace by následovala, pokud by se potvrdila nákaza přenášená tělními tekutinami.
Hygienici už nyní vědí, že se nákaza nepřenáší vzduchem. „S ohledem na způsoby přenosu testovaných infekcí mohu uklidnit veřejnost, že nebezpečí, že by se infekce mohla z tohoto zdroje rozšířit mezi veřejnost, je nepravděpodobné," řekla hlavní hygienička Barbora Macková.
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje transportovala pacienta v pátek 16. května, aktivovala proto i biohazard tým. Jedná se o záchranáře speciálně vyškolené pro zajištění péče a transportu pacientů s podezřením na onemocnění klasifikované jako vysoce nebezpečná nákaza.
Zásah proběhl ve spolupráci se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. „Zdravotníci si před vstupem na oddělení oblékli ochranné obleky a příslušné osobní ochranné prostředky. Následně převzali pacienta od nemocničního personálu a uložili jej do transportního izolačního vaku,“ popsala složitý postup převozu mluvčí záchranářů Petra Kafková.
Ta také doplnila, že po dekontaminaci byl pacient naložen do sanitního vozidla vybaveného filtrační jednotkou, která umožňuje vytvořit v prostoru sanitky přetlak nebo podtlak a tím zabránit úniku případných patogenů do okolí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám