Počasí dnes-1,8 °C, zítra0,8 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Budějčtí traumatologové vloni ošetřili 54,7 tisíce lidí

Lékaři z Traumacentra Nemocnice České Budějovice ošetřili v loňském roce celkem 54 684 lidí. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 2511 pacientů.

O tom, že vytíženost českobudějovické traumatologie, zejména v její ambulantní části, dramaticky roste, svědčí i srovnání s rokem 1989, kdy zde bylo celkem ošetřeno 10,2 tisíce lidí, tedy o bezmála 44,5 tisíce méně, než v roce 2011.

Tento obrovský nárůst je způsoben jednak trvale rostoucím počtem úrazů přímo v našem regionu, ať už jde o dopravní nehody, nebo sportovní či jiné aktivity, ale také zvyšujícím se počtem těžce poraněných pacientů přeložených na naše pracoviště z menších nemocnic, či primárně přijatých z celého Jihočeského kraje a přilehlých regionů.

„Dalším velmi významným faktorem zůstávají v minulosti zrušené provozy chirurgických ambulancí na poliklinikách ve večerních a nočních hodinách, o sobotách, nedělích a svátcích,“uvedl primář Oddělení úrazové chirurgie a vedoucí lékař Traumacentra Nemocnice České Budějovice MUDr. Pavel Kopačka.

Růst počtu pacientů překládaných z menších nemocnic do českobudějovického traumacentra souvisí s vysokou úrovní personálního a technického vybavení tohoto pracoviště.

Zatímco v roce 1989 bylo na českobudějovické traumatologii hospitalizováno 1901 pacientů a dalších 8289 zde bylo ošetřeno ambulantně, vloni jich už prošlo lůžkovou částí 4073 a ambulancí 50 610. Dramaticky tak stále roste především vytíženost ambulantní části oddělení.

Zhruba dvacet procent pacientů ošetřených lékaři traumacentra tvoří děti. Vloni jich ambulantní částí oddělení prošlo 10 176. „V letních měsících a o prázdninách se zvyšuje počet dětí, které denně projdou naší úrazovou ambulancí na dvou až třínásobek oproti průměru,“ poznamenal primář Kopačka.

Rostoucí počty pacientů vyvolaly potřebu rozšíření a další modernizace takzvaného akutního příjmu – Emergency, včetně prostor přímo navazujícího Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO). Jednu z klíčových investic posledních let v hodnotě přibližně 180 milionů korun dokončila nemocnice v roce 2009.

Modernizace celého prostoru oddělení ARO a takzvané Emergency, tedy akutního příjmového prostoru, kde jsou soustředěny veškeré úrazové ambulance i veškeré diagnostické a akutní zákrokové místnosti, zahrnovala mimo jiné rozšíření přístrojového vybavení, které představuje nové CT, angiografický komplet a plně digitální skiagrafie.

Operační léčba Traumacentra Nemocnice České Budějovice, jehož výsledky jsou podle statistik srovnatelné s obdobnými pracovišti ve vyspělých evropských zemích a USA, je nepřetržitě prováděna v chirurgickém pavilonu za účasti smíšených týmů traumatologů, plastických chirurgů, urologů, kardiochirurgů, neurochirurgů, všeobecných chirurgů, ortopedů, pediatrů, stomatochirurgů a dalších specialistů.

„V podstatě neexistuje sféra poranění, která by nebyla z lékařského hlediska v traumacentru zastoupena,“ doplnil prim. MUDr. Kopačka.

Tisková informace Nemocnice České Budějovice, a.s.

Štítky pacient, Nemocnice České Budějovice, nemocnice, Jihočeský kraj, USA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Budějčtí traumatologové vloni ošetřili 54,7 tisíce lidí  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.