Mají zhruba tři milimetry, a přesto dokážou člověka ohrozit na životě. Klíšťata... Strašák mnoha lidí, kteří si kvůli těmto parazitům neužívají procházku ve vysoké trávě nebo například v lese.
Minulý rok klíšťata dala zabrat více než čtyřem stovkám Jihočechů. Obrovský výskyt hygienici zaznamenali hlavně u lymeské borreliózy. Nemálo lidí ale potrápila i klíšťová encefalitida.
„Vloni bylo zaznamenáno 317 nahlášených případů lymeské borreliózy. To je o 146 více než v roce 2012. Největší počet nahlášených případů byl dosud evidován v letech 2009 a 2011, kdy bylo v kraji zaznamenáno shodně 218 případů lymeské borreliózy,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.
Lymeská borrelióza vloni nejvíce potrápila Budějčáky. Celkově jí onemocnělo 75 lidí. O dvanáct případů méně bylo na Jindřichohradecku. Nejnižší výskyt naopak hygienici evidovali na Písecku (19 případů). Zajímavé je srovnání s minulým rokem, kdy borreliózou onemocnělo pouze třináct Budějčáků.
„Ve srovnání s rokem 2012 vzrostl počet nahlášených případů lymeské borreliózy ve všech okresech Jihočeského kraje s výjimkou Táborska,“ dodal František Kotrba.
Situace kolem klíšťové encefalitidy byla o něco příznivější. V jižních Čechách jí vloni onemocnělo 126 lidí. „To je o jeden případ více než v sezoně 2012, loňský výskyt tedy patřil ve srovnání posledních patnácti let k těm nejnižším,“ zmínil František Kotrba.
Stejně jako u borreliózy byl největší výskyt encefalitidy na Budějcku - 31 případů. Nejméně pak na Písecku (čtyři případy).
Odborníci se shodují, že by nikdo neměl podceňovat ochranu proti klíšťatům. Ideálním řešením je očkování proti klíšťové encefalitidě. Sice vaše peněženka přijde o několik stovek korun, ale aspoň už nebudete muset mít strach z hledání hub či pouhé procházky po přírodě.
Pokud se vám do očkování nechce, zkuste alespoň repelenty a hlavně se dobře oblečte. „Vždycky na sebe navleču kupu hadrů, jako bych měl jít do toxické zóny. Když pak přijdu z lesa domů, hned se svlékám a oblečení putuje do pračky,“ řekl například houbař Petr Štěpánek, který zároveň dodal, že dodnes se k očkování proti encefalitidě nedokopal. Aby jednou nebylo pozdě...
Každopádně nezapomeňte, že nebezpečí klíšťat nečíhá pouze v lese, ale de facto kdekoliv, třeba i na vaší zahrádce! V ohrožení jsou stejně tak i vaši zvířecí miláčci. Například mezi majiteli psů je jako prevence oblíbený antiparazitní obojek.
A co je vlastně klíšťová encefalitida? Onemocnění, které napadá mozek. Na někom může zanechat trvalé následky, pro někoho může být dokonce smrtelné.
Foto: Richard Bartz, Wikipedia
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.