pátek 22. října 2021 Sabina

Padesátý babybox bude už v dubnu v Budějcích

Ve 49 babyboxech, které dosud existují v České republice, odložily matky do půlky března již 69 dětí. Jak agentuře Mediafax ve čtvrtek řekl jejich zakladatel Ludvík Hess, v pořadí padesátá schránka pro odložené děti bude v Českých Budějovicích.

Budějovice jsou posledním krajským městem, kde babybox není. „Otevření plánujeme 25. dubna v budově Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje,“ uvedl Hess, který je kromě zakladatele babyboxů také předsedou Nadačního fondu pro odložené děti Statim.

Hess připomněl, že první babybox vznikl v červnu 2005 v Praze, po něm v listopadu téhož roku následoval babybox v Nemocnici Milosrdných bratří Brno. Obě schránky jsou přitom nejčastěji využívané.„Myslel jsem, že v celé republice budou jen dva babyboxy. Netušil jsem, že jich za šest let vznikne skoro padesát,“ uvedl Hess.

Jak dodal, počet babyboxů v Jihomoravském kraji by rád rozšířil. „Chtěl bych babybox ve Znojmě a v Břeclavi,“ řekl Hess s tím, že dále by chtěl v republice obsadit Havířov, Nový Jičín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Českou Lípu a také Tábor. „V Táboře byli nalezeni dva novorozenci, jeden živý, jeden mrtvý,“ poukázal Hess na to, že v případě existující schránky by do ní možná tyto matky děti odložily.

Iniciátorem a realizátorem brněnského babyboxu se stal lékař a brněnský zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). „Za sedm let jsme zachránili devět dětí, což je po pražské nemocnici, která jich měla sedmnáct, druhý nejvyšší počet. Osm z nich se dostalo ihned do adoptivní rodiny, jedno šlo do rodiny z kojeneckého ústavu,“ sdělil Rychnovský.

Podle něj se postupem času změnil postoj veřejnosti k babyboxům. „Lidé na to původně nahlíželi jako na chybu a říkalo se, že babyboxy podporují, aby se rodiče dítěte zbavili a že dítě nezná identitu. Postupně ale tento úřednický názor vytlačil lidský názor, pro který je nejdůležitější zachránit život,“ vysvětlil Rychnovský.

Velikost babyboxů je 100 na 60 a 50 centimetrů. Vnitřní prostor je vyhřívaný na 28 stupňů Celsia. Pořízení jedné schránky vyjde na 250 tisíc korun.

Napsala Lenka Horáková, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.