V Jihočeském kraji trvale roste počet nemocných s cukrovkou. Podle statistik žije v současné době v regionu asi 60 tisíc lidí trpících touto nemocí, což jižní Čechy řadí na třetí nejvyšší příčku v celé České republice, řekla ve středu agentuře Mediafax Lenka Dohnalová z českobudějovické nemocnice.
Lékaři přitom varují, že jejich počet se bude nadále zvyšovat.„Diabetes mellitus (cukrovka) je vážné chronické onemocnění. Počet diabetiků bohužel neustále strmě stoupá. Podle posledních statistik, které jsou k dispozici, přesahuje počet nemocných cukrovkou v celé České republice 773 tisíc, z toho zhruba 90 procent tvoří pacienti s diabetem 2. typu. Zbytek tvoří pacienti s diabetem 1. typu nebo jiných vzácných typů. Výskyt diabetu nyní dosahuje v české populaci přibližně 8,7 procenta, přičemž se předpokládá, že už v roce 2030 zasáhne toto onemocnění 11 procent populace ČR. V roce 2010 bylo v Evropě evidováno cirka 55 miliónů pacientů s cukrovkou, ve světě 285 miliónů. V roce 2030 se předpokládá, že ČR bude mít asi milión diabetiků, Evropa 66 miliónů a svět 439 miliónů,“ uvedla koordinátorka Diabetologického centra pro Jihočeský kraj Lenka Dohnalová z Interního oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s.
Příčinou zvyšujícího se počtu nemocných je hlavně nadměrný energetický příjem a snižující se fyzická aktivita. Diabetologické centrum Nemocnice České Budějovice pečuje o nejzávažnější případy diabetu. Vesměs jde o pacienty s pozdními komplikacemi nebo celkově těžkým průběhem onemocnění.
„Ambulantní péče o diabetiky je v celém jihočeském regionu na velmi vysoké úrovni zajišťována specializovanými lékaři s potřebnou atestací. Někdy ale nastane situace, kdy je třeba pacienty s diabetem hospitalizovat a všechny tyto komplikované případy pak přebírá naše centrum,“ řekla Dohnalová a poznamenala, že léčba cukrovky a s ní spojených komplikací už dávno není pouze záležitostí internistů, ale i specialistů z řady dalších medicínských oborů.
Diabetologické centrum tak poskytuje pro celý kraj komplexní péči zejména v oblasti intenzivní terapie diabetu, koordinace léčby pomocí inzulínových pump a léčby diabetické nefropatie, léčby speciálního postižení očí takzvanou diabetickou retinopatii ve spolupráci s očním oddělením Nemocnice České Budějovice. Součástí jeho činnosti je ale také péče o těhotné pacientky s diabetem a léčba takzvaného syndromu diabetické nohy.
„V této souvislosti je třeba připomenout, že centrum disponuje odbornou podiatrickou ambulancí a podiatrickou poradnou. Toto pracoviště, specializované na léčbu syndromu diabetické nohy, patří mezi nejmodernější svého druhu v zemi. Ačkoli jsou diabetici postiženi nejrůznějšími velmi závažnými zdravotními komplikacemi, jako jsou například srdeční choroby, selhání ledvin či slepota, patří k těm nejzávažnějším problémům syndrom diabetické nohy. Až sedmdesát procent amputací dolních končetin je způsobeno právě diabetem. Některé statistiky se dokonce pohybují v rozmezí od 70 do 90 procent,“ upozornila Dohnalová.
Počet těchto amputací lze přitom podle posledních průzkumů snížit až o polovinu účinnou prevencí, vzděláváním pacientů a odborným způsobem léčby. „Ze strany lékařů je nutná včasná diagnostika, dispenzarizace a odborná podiatrická péče. Každý diabetik by měl mít jedenkrát ročně zkontrolovány nohy," zdůraznila Dohnalová.
Nedílnou součástí práce centra je edukační a výchovný program. U diabetu je totiž nejdůležitější prevence. Jen málokdo tuší, že jen málokteré nemoci se dá zdravým životním stylem předejít tak dobře jako právě cukrovce. Přímou hrozbou onemocnění je obezita. „Pacienti s diabetem mají až čtyřikrát častěji infarkt myokardu, čtyřikrát až šestkrát častěji vysoký krevní tlak a čtyřikrát častěji cévní mozkové příhody. Cukrovka je tak přímým rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních, život přímo ohrožujících chorob,“ varuje Dohnalová.
Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám