Stanicím lékařské služby první pomoci zvoní hrana. Podle specialistů na urgentní medicínu nejsou dostatečně vybavené a pacienti je málo využívají. Ve svém úterním vydání o tom informovaly Lidové noviny.
Pohotovosti se potýkají s nedostatkem lékařů, přičemž v průměru ošetří jednoho pacienta za hodinu. Podle lékařů mají pacienti jezdit do nemocnic nebo si zavolat záchranku.
„Dnes si každý do města dojede, případně tam záchranka pošle sanitku,“ tvrdí Jan Bělobrádek z výboru Sdružení praktických lékařů. „Je lepší, když bude pohotovost v nemocnici s rentgenem a laboratoří, než když se budou potíže řešit někde v malé ordinaci s tužkou a baterkou,“ dodává.
Kraje však názor lékařů nesdílí. „Tento postup se nám nelíbí,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Považuji to za pokrytectví. Praktičtí lékaři se chtějí vyvinit z toho, aby na pohotovostech sloužili,“ dodává Běhounek.
Pochopení pro praktické lékaře mají odborníci na urgentní medicínu, se kterými lékaři sepsali společné memorandum. Za ideální považují převzetí péče o pacienty pohotovostí urgentnímy příjmy nemocnic. Ty jsou podle jejich názoru dostatečně vybavené k zodpovědnému stanovení diagnózy.
Napsal Petr Barták, Mediafax
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.