sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

KOMENTÁŘ: Autority bez autority. Kde se bere skepse veřejnosti k zaváděným opatřením

O vážnosti situace už není pochyb. Zatímco na jaře jsme se zvláštně svíravým pocitem v břiše hleděli na záběry a statistiky ze severu Itálie, dnes celá Evropa hledí na tisícové přírůstky nakažených u nás. Proč ale v zemi, která se v těžkých chvílích vždy dokázala semknout, panuje tak velký odpor proti mimořádným opatřením, která by měla být kvitována?

Česká republika, ve které byl v pátek zaznamenán covid-19 u rekordních 8618 lidí, má za uplynulý týden 31 324 nových případů. S téměř 294 případy na 100 tisíc obyvatel je na tom ve srovnání se sousedy nejhůře. Česko vykazuje v přepočtu na 100 tisíc lidí zhruba desetinásobek proti Německu, které má za uplynulý týden 27 nových případů na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí. 

Celkový počet nakažených v tuzemsku od vypuknutí pandemie překonal sto tisíc, tedy čísla, která hlásí za vzor dávané promořené Švédsko nebo Čína, která s „novým“ koronavirem musela bojovat jako první. Vše nasvědčuje tomu, že jsme na tom podobně, jako sever Itálie na jaře. A pokud ne, tak brzy budeme. Nejspíš ale s jedním hlavním rozdílem – odpor proti opatřením navrhovaných vládou sílí. Proč tomu tak je?

Odpověď je jednoduchá. Nedůvěra v ty, kteří mají být v tento moment morálními autoritami a oporou pro zkoušený národ.

Od března se v pravidelných intervalech setkáváme s tím, že jsou nahodile zaváděna opatření, která jsou druhý den jiným členem vlády negována. Jeden den jsou zavedeny roušky na školách, aby byly druhý den zrušeny a za dva týdny definitivně zavedeny.  

Samotný premiér se po jarním vypnutí ekonomiky dušoval, že další opatření neomezí podnikání a živnostníky. To nejspíš proto, aby o několik dní později mohla z úst jeho ministra zdravotnictví zaznít slova o tom, že se nová opatření dotknou především volnočasových aktivit. Jeho slova musí působit jako rudý hadr na býka především pro umělce nebo sportovce, kterým bylo tento týden téměř ze dne na den zakázáno vystupovat, zpívat nebo hrát. To, co je pro diváka volnočasovou aktivitou, je pro jiného jedinou obživou, kterou mu svým nekoncepčním jednáním stát opět zatrhl.

Není divu, že se proti další vlně omezení, (která byla oznámena ve čtvrtek místo avizovaného pátku s částečnou platností od půlnoci ze čtvrtka na pátek či a částečně z neděle na pondělí), rozpoutala právě mezi umělci a sportovci vlna nevole.

Chybí totiž jediné dvě věci, které od března veřejnost postrádá.
Koncepce a vysvětlování.

Ano. Už sedm měsíců chybí veřejnosti koncepce zaváděných opatření a také vysvětlení jednotlivých kroků. Lidé se pouze dozvídají pomyslné „A“, tedy nařízení. Celou dobu se však postrádají „B“, tedy to, proč a podle čeho se naši představitelé rozhodují.

Z vlastní praxe to zná nejspíš každý z nás. Pokud v zaměstnání musíte plnit jakýkoliv úkol, o jeho smysluplnosti vás často přesvědčí až pomyslné „B“.

A tak je to i v případě zaváděných opatření.

Bez jakéhokoliv vysvětlení, podle čeho se vláda rozhoduje, ztrácí dodržování mimořádných opatření smysluplnost pro širokou veřejnost.

Proč při minimálním počtu nakažených byla povinnost nosit roušku i při procházce na periférii města, když o pár měsíců později nebyly roušky povinné ani v uzavřených prostorách a nyní jsou povinné tak nějak „jen“ někde?

A z čeho Úřad vlády vycházel, když tento týden vyhlásil, že úřady budou v příštích čtrnácti dnech otevřené jen dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou přístupné vždy na pět hodin. Plukovník Roman Prymula si evidentně nevšiml, že na úřady lidé chodí z povinnosti, nikoliv proto, že by se nudili, jako třeba v případě nákupních center, která zůstávají téměř bez omezení. Laickým pohledem na věc lze odhadovat, že se na úřadech bude kumulovat běžný počet návštěvníků pouze ve zmíněné dva pracovní dny. Doporučení, že by občané měli nahradit osobní kontakt elektronickou formou zní v zemi, kde je vrcholem e-governmentu datová schránka, jako vtip.

V tento moment většina veřejnosti nepochybuje o tom, že si procházíme něčím, co společnost nepamatuje. Otřepané „spolu to zvládneme“ však může platit jen v moment, kdy autority zůstanou skutečně autoritami a přesvědčí veřejnost o tom, že skutečně ví, co dělají a jejich opatření mají skutečné opodstatnění.

Chaotické zavádění opatření bez doplnění zmíněného „B“ nemůže vést ke kýženému cíli.

Nikdy a nikde.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Beneš

Štítky koronavirus, opatření, vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vojtěch Vened

Před dvěma lety soudruh plukovník veřejně říkal, že dlouhodobé nošení náhubků je nejenom neúčinné, ale i zdraví škodlivé. Teď úplně otočil, nejraději by nás zanáhubkoval všude a všechny. V roce 2016 ho vyhodili z postu ředitele hradecké nemocnice kvůli střetu zájmů, když kšeftoval s farmaceutickou firmou své dcerky. Jak člověk může této zdiskreditované kreatuře věřit ?

neděle, 11. října 2020, 11:21

Ladislav Osvald

2) Kdo by chtěl přijímat rozkazy od trestně stíhaného morálního trpaslíka? :-(

neděle, 11. října 2020, 09:58

Ladislav Osvald

1) Žádné z opatření vlády agenta Bureše není zdůvodněné - je to prostě rozkaz a o rozkazech se nediskutuje.

neděle, 11. října 2020, 09:55

Jindřich Forman

To co tu předvádí ti pánové,a dámy, kteří sedí ve vládě,nikdy národ nesemknou a ani nemohou..Lidi jako Babiš, kterému půl národa neřekne jinak než Bureš estébák a fízl, člověk který je ve střetu zájmů, lhář a obviněný člověk,opravdu národ nestmelí.. Hamáček,ten největší patolízal, který je ochoten podporovat každého i zloděje,jen aby se udržel u vesla,ten také ne..směje se mu celý národ,jen on si připadá innn.a ten pán, který vyrostl v zelenejch gatích za komunistů,ten kterého vyhodily z Hradecké Nemocnice, protože si nalejval peníze do své firmy,ten který měl největší pilno, zřídit si živnost aby mohl vydělávat na Corona viru, když vy jste šily roušky doma zadarmo, tak to je úplný vrchol.. tak tito a zbytek té sebranky, ti určitě nikoho nestmelí..autorita není přikazovat,omezovat a lhát...ti pánové by si měli uvědomit, že vláda tu není od toho,aby lidem práva omezovala,ale aby zajistila, aby lidé práva měli..

neděle, 11. října 2020, 08:05

Josef Volfík

Lenka Kuchařová. Vy byste měla dostat zákaz vycházení doživotně, anebo alespoň zákaz psaní nesmyslů.

neděle, 11. října 2020, 07:32

Josef Volfík

...v zemi, která se v těžkých chvílích vždy dokázala semknout... Jedna z četných iluzí o českém národě. V srpnu 68 se sice většina semkla, ale stačilo pár měsíců a ta semknutá většina se zase odsemkla. Několikaměsíční semknutí je na dvě věci.

neděle, 11. října 2020, 07:30

Kachle Kachlic

zziji se s virem..preleci ho a jede se zase dal.nemuzete a nebudete kazdy pul roku zavirat stat!!to je totalni nesmysl a nicemu tim nepomuzete!!

sobota, 10. října 2020, 23:57

Kachle Kachlic

proste se to musi promorit ,narod se procisti..stari nemocni a chronicky nemocni proste zemrou,ostatni si vybuduji protilatky a zz

sobota, 10. října 2020, 23:54

Kachle Kachlic

na mesic do izolace,stejne se najde aspon jeden,kterej vir dal roznese..a bude to porad dokola..jako s chripkou.takze tahle saskarna nema absolutne zadny vyznam a nicemu tim nepomuzete,spis nesmyslne zastavite ekonomiku a vratime se do povalecny doby 70 let.

sobota, 10. října 2020, 23:52

Kachle Kachlic

kdo by dodrzoval se zdravym rozumem nelogicky narizeni nasi tupy radoby vlady...tahle saskarna uz je davno za hranici!!nema logiku ani smysl ani vyznam co se tyce viru...stejne to nikdo nezastavi a stejne se to promori.proc se resi lidi bez priznaku,kterym nic neni a vir se u nich neprojevi.ikdyz zavrete vsech deset milionu lidi n

sobota, 10. října 2020, 23:49

Václav Hlásek

svépomoci, které v podstatě vytrhly vládě trn z paty, když sama nebyla schopna včas a adekvátně reagovat na epidemii, vyšly naprázdno tím, že čas a možnosti, které jsme tím vládě dali, vláda trestuhodně promrhala a navíc pitomými gesty jejich výsledky anulovala.

sobota, 10. října 2020, 23:06

Václav Hlásek

Nelogičnost a zmatečnost vyhlašovaných opatření je popsána vcelku výstižně. Nepominutelným faktorem ztráty podpory veřejnosti jsou však činy, které pohrdají veřejností, lidmi, občany či jak nás Babiš a jeho vlezprdelkové nazývají. Mám na mysli např. to, že spontánní šití roušek, míchání desinfekcí a ostatní projevy lt

sobota, 10. října 2020, 23:00

Ondřej Holeček

Se vším co tu zaznělo souhlasím.

sobota, 10. října 2020, 22:38

Lenka Kuchařová

Zelenej mozek Prymula se ke všem chová jako ke skupině poslušných vojenských nováčků a jediné co umí, je rozdávat příkazy,zakázy a nařízení.A dokonce chystá zákaz vycházení.Tak to už je vrchol !!!!

sobota, 10. října 2020, 21:01

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.