čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Ze života pod Černou věží: Milenka Marie Petříková

Tentokrát se poohlédneme za mou prapra...tetou Marií Petříkovou, kterou potkal zvlášť krutý osud. Její příběh vydá na celou knihu, proto jsem se rozhodl tomuto tématu věnovat alespoň dva díly. V prvním díle nastíníme stručně Mariin život a její osudný den. V díle druhém se podíváme na osud Josefa Řezníčka - jejího vraha.

Marie Petříková, rozená Slamšidlová, se narodila dne 24. května 1878 v Milešicích u Prachatic. O jejím životě během mládí nic moc nevíme, ale důležité je, že se Marii dne 17. dubna 1902 narodila dvojčata Vendulka a Růženka. Bohužel Růženka zemřela v necelých třech měsících. K otcovství se přihlásil jistý kočí Jan Petřík z Vitína u Lomnice nad Lužnicí narozen dne 5. května 1855. Celá rodina žila v Českých Budějovicích v České ulici, později v Suchém Vrbném. Jan bohužel dostal v roce 1905 tuberkulózu plic. Doslova na smrtelném lůžku se v Českobudějovické všeobecné nemocnici konečně oženil s Marií Slamšidlovou. O tři dny později dne 1. května 1905 bohužel zemřel. Petříkové se ještě dne 25. ledna 1908 narodila dcera. Opět ji dala jméno Růžena (Rosa), otec neznám. Marie je v té době uváděna jako nádenice v Českých Budějovicích.

S dětmi žila od 13. ledna 1912 na knížecím Schwarzenbergském dvoře Křesín u Hluboké nad Vltavou, kde pracovala jako čeledín. Nastěhovala se do dvora se svým milým Josefem Řezníčkem, s kterým se seznámila v srpnu předchozího roku. Josef byl ovšem znám pro svou zlou povahu a v té době byl již několikrát stíhaný, odpykal si trest těžkého žaláře, nestaral se a neplatil na své vlastní děti. Dne 25. ledna téhož roku se Josef s Marií pohádal tak, že vzal sekeru a doslova ji své milé zaťal do hlavy. O této tragédii se dočteme velice podrobněji v dobovém tisku, například: „Zuřivým milovníkem jest dělník Josef Řezníček, zaměstnaný v knížecím Schwarzenbergském dvoře Křesíně u Hluboké. Pohádal se dne 25. ledna se svou milou Marií Petříkovou, zaměstnanou rovněž ve jmenovaném dvoře a rozzuřil se posléze tak, že popadl sekeru a zasadil jí Petříkové silnou ránu do zadní části hlavy. Petříková utrpěla velmi těžké, snad smrtelné zranění a byla dopravena do budějovické nemocnice. Milenec její sám se šel udati k okresnímu soudu v Hluboké, kde byl ponechán ve vazbě. Řezníček jest ženat a otcem pěti dětí, žije však od své ženy odloučeně“.

Marie byla několik dlouhých dní v nemocnici. Jak se dočteme například dále z novin: „Dne 1. února byla pak Marie Petříková soudními lékaři dr. Nebužkou a dr. Lilienfeldem ohledána; tito shledali u ní především ochrnutí pravé poloviny obličeje, dále pravé horní i dolní končetiny. Na temeni hlavy vlevo, těsně u švu šípového konstatována obdélná rána, 9 cm dlouhá, uprostřed 4 cm široká, úhlů ostrých, pronikající kůži a vazivo podkožní, kost temenní a pleny mozkové, takže na dně rány viděti bylo tkáň mozkovou, zjevně pulsující a silně pohmožděnou. Čeho se lékaři hned z počátku obávali, nastalo teprve za téměř celé tři týdny; dne 13. února odpoledne Marie Petříková poranění svému podlehla.“

Marie bohužel zemřela velice krutou smrtí. Její dcerka Veronika se v roce 1931 provdala za Josefa Kopala a budeme věřit, že spolu žili šťastně až do smrti. O druhé dceři Růžence nevíme nic. Příště se podíváme blíže na vraha Josefa Řezníčka a jeho neméně zajímavý osud.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv autora, www.kramerius.cbvk.cz a www.jihoceske-rody.eu

Štítky Blog, Jaromír Cipín, Ze života pod Černou věží

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.