Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Ach jo, to byla doba! V roce 1972 byl na Senovážné náměstí, které se ale tehdy jmenovalo Náměstí 1. máje, instalován V. I. Lenin. Ano, byl to ten monument, u kterého většina Budějovičáků skládala pionýrský slib. V té době byla na náměstí i socha Panny Marie Budějovické. V osmnáctém století konšelé totiž rozhodli, že u každé hradební brány bude stát ochránkyně města.
Na jednom náměstí se tedy sešel vůdce proletariátu s patronkou Českých Budějovic. Nevím, jestli je následující historka pravdivá, ale napíšu ji. U Panny Marie Budějovické se pravidelně objevovaly květiny, kdežto u V. I. Lenina byly kytice pouze při oficiálních výročí. To prý byl jeden z důvodů k odvezení ochránkyně města z původního místa. Panna Maria Budějovická nebyla ale přemístěna do archivu, byla rovnou odvezena na skládku na Švábův Hrádek.
Dovedete si to představit? Naštěstí zasáhli památkáři a začali se po soše shánět. Podařilo se jim zjistit, kam byla Panna Maria „uklizena“. Našli ji tam bez rukou a s poškozeným obličejem. Skulpturu vyzvedli, odvezli ji na renovaci do Tábora a následně ji umístili do památkového ústavu na Senovážném náměstí.
A nyní se již dostáváme do dnešních dnů. Jak jistě víte, začíná se rýsovat nová podoba Senovážného náměstí. Pokud se vše podaří, bude to krásný prostor. Konečně zmizí přerostlé smrky u Jihočeského muzea, vysadí se nová zeleň, odkryje se Mlýnská stoka a své místo zde pravděpodobně najde i naše Panna Maria Budějovická. Samozřejmě, že na náměstí nebude originál sochy, ale její kopie. Nově bude muset být zhotoven i podstavec, který se ztratil. Celkově bude potřeba přibližně 700 000 Kč. Věřím, že se peníze na patronku města najdou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.