Počasí dnes22 °C, zítra20 °C
Pondělí 29. května 2023  |  Svátek má Maxim

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Půllitr jako detektivka

Milanovi se zase jednou povedl ve starožitnictví kup… O tom ale za chvíli.

Pojďme nyní do historie. Když se psal rok 1895, budějovický Samson slavil sto let od svého vzniku. A to byla nějaká sláva. Pivovar nechal k té příležitosti udělat speciální půllitry. No, a protože vymyslet nový originální tvar je obtížné, tehdejšího „návrháře“ napadlo udělat krýgl, který byl vysoký, úzký a ke dnu se rozšiřoval. Vypadal parádně. Navíc se v něm dobře tvořila pěna, která i dlouho držela. Stejně ale tyto nádoby neuspěly. Důvod byl jednoduchý a logický – špatně se myly. Výčepní si stěžovali, a proto půllitry čekal neveselý osud. Byly staženy z užívání a zlikvidovány. Do dnešních dob se jich dochovalo pouze velmi omezené množství a sběratelé pivního skla si jich velmi cení.

A nyní se vrátím ke zmíněnému Milanovu nákupu. Podařilo se mu zakoupit půllitr, jehož tvar se ke dnu rozšiřuje. Takže už to je vzácnost. Navíc je to krýgl, která je broušený a má víčko, na kterém je napsáno Budweis 1895. Takže se nabízí spojitost se stoletým výročím Samsonu nebo se založením akciového pivovaru. Jméno pivovaru se zde nikde nevyskytuje. Na spodní straně víčka je reklama firmy, která ho vyrobila. Je to německá firma Stegmann, o které jsme psali v jednom z minulých dílů. Jak určitě víte, Samson byl německý pivovar a Budvar naopak pivovar český. Je velmi nepravděpodobné, že by si český pivovar objednával víčka u německé firmy. To by v tehdejších kruzích neprošlo. Takže můžeme předpokládat, že se v Milanově sbírce ocitl exkluzivní VIP půllitr vydaný ke sto letům Samsonu.  Pořád je to jako důkaz málo? Tak ještě jeden silný argument. V kalendáři, který vydal Samson v roce 1896, a na kterém je zobrazena budova pivovaru vidíme nápis Gambrinus. Na zmíněném víčku je vyobrazen německý symbol pivovarnictví - král Gambrinus. Takže teď už je vše jasné a nevyvratitelné. Sherlock Holmes by měl z nás radost….

   

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Milan Binder

Štítky Martin Maršík, Milan Binder, České Budějovice, pivovar, Pivovar Gambrinus Plzeň, Sherlock Holmes, Budějovický Budvar

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.