Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Už v sobotu 11. ledna se v Hluboké nad Vltavou, v Galerii Naga, koná vernisáž k prodejní výstavě, která Jovánka opět dostane na delfinoterapii. Mimo informací o tom, v čem je tato terapie úžasná a jak funguje, se dozvíme, jak by měla vypadat péče o delfíny v zajetí. Letos navíc zjistíme, kam v Antalyi vycestovat.
Autorkou výstavy je maminka chlapce, devítiletého Jovánka se středně těžkým autismem, Zuzana Gasčarová. Jak sama říká, je to diagnóza, která je náročná na péči, ale dá se s ní pracovat. Tento rok to bude počtvrté, co Jovánek delfinoterapii podstoupí. A je to potřetí, co pro něj maminka tuto událost pořádá. Přes svůj handicap je díky delfinoterapiím Jovánek společenský tvor, ve větší míře usměvavý, se zájmem o činnosti a okolí. Opakuje pár základních slov a občas je použije spontánně a ve správných situacích – což znamená, že rozumí. A právě verbální komunikace je ten důvod, který vedl k rozhodnutí rodičů Jovánka delfinoterapie absolvovat. Dnes alespoň slyší slovo „máma“. To, co je pro jiné se zdravými dětmi automatické, je tady splněný sen a obrovský úspěch, který za sebou nese doslova krev a pot.
Delfíni jsou skvělá zvířata, která za pomoci sonaru dokážou zaměřit problémovou oblast v těle a léčit ji. Jedná se o druh vibrací s velice vysokou intenzitou. Všechna zvířata mají účinek většinou psychického rázu. Nejčastěji se u nás setkáváme s canisterapií nebo hipoterapií. Jenže delfíni umí léčit i ve fyzické rovině a dokážou zrychlit vývoj dítěte klidně o několik let dopředu. Dokážou například zpevnit svaly v těle, což je vhodné pro děti s omezenou pohyblivostí. Z principu funguje delfinoterapie jako každá jiná terapie. Nějaké činnosti jí musí předcházet a následně na ni navazovat. Potom jsou vidět výsledky v pokroku klidně i tři měsíce po ní.
Dokud se mozek dítěte vyvíjí, má smysl tohle podstoupit. Nicméně se jedná o finančně náročnou záležitost. Z toho důvodu vznikla ze strany maminky a autorky činnost pořádat prodejní výstavy, které významně pomáhají uhradit samotnou terapii a letenky. Celý průběh, včetně cestování nejen po Turecku, poté sdílí na Instagramu @autistazbudejc.
Aby se letošní vernisáž lišila od předchozích, bude přednáška autorky s informacemi o tom, co delfinoterapie přesně je, doplněna o další zajímavosti kolem delfínů. Součástí bude také prezentace, kam vyrazit za významnými památkami a přírodními divy Antalye. Jovánek totiž nemá problém zvládnout větší cestování nebo prohlídky. Mimo jiné se dozvíme také to, proč není problém pohybovat se v této oblasti sama s dítětem.
Celá výstava má pro tento rok větší rozsah a je doplněna o jeden obraz navíc, který je věnován Centru Bazalka, kam Jovánek chodí do školy. Tento obraz následně půjde do dražby.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.