Počasí dnes6 °C, zítra5,2 °C
Úterý 25. února 2025  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Za absence - vězení

Autoři | Foto Milan Binder

Vážení přátelé historie, tak se nám dostalo do rukou vysvědčení šestileté Marušky Havlínové, která v roce 1903 chodila do první třídy. Maruška byla pilná, do školy chodila řádně a pouze v matematice a počtech se jí v jednotlivých čtvrtletích objevila na vysvědčení občas dvojka. Jinak měla samé jedničky. Nás na jejím vysvědčení nezaujaly ani tak známky, jako spíš druhá strana této úřední listiny. Jsou zde totiž rozepsané „Výňatky z předpisů školních“.

Kromě klasických vět, které se ve školním řádu objevují dodnes, tj. že žáci mají býti čistotní, pořádní a slušně se chovati, tak jsou zde i odstavce, které se věnují docházce dětí do školy. A ty jsou striktní, přísné, a v dnešní době již nepředstavitelné. Některé si dovolím zde zacitovat:  

„Tresty, jež se rodičům neb jejich zástupcům (poručníkům, pěstounům, mistrům neb hospodářům) pro nedosti ospravedlněné aneb vůbec neomluvené obmeškání školy ukládají, jsou pokuty peněžité 2 –10 K, kteréž nemůže-li trestaný zaplatiti, v trest vězení až do 24 hodin proměněny býti mohou. Trest se může vyměřiti až do 20 K aneb až k vězení dvou dní, zavdají-li rodiče neb jejich zástupci příčiny k zmeškání ziskuchtivostí.“ 

Tolik citace a odstavce dále pokračují, jak bylo postupováno, když se nepřítomnost dětí ve škole opakovala. To pak mohl jít rodič do vazby až na čtyři dny. Zajímavé bylo i to, že trestáni mohli býti i zaměstnavatelé, u kterých děti místo školy pracovaly. Takže majitelé továren, dílen, živností dostávali v tomto případě tresty ve stejné výši jako rodiče dětí. 

Tresty to teda byly tvrdé a všimněte si, že malá Maruška za rok zameškala pouhé tři hodiny. Její rodiče tedy zřejmě nepoznali studenou a neútulnou městskou šatlavu. A do jaké školy Maruška chodila? Navštěvovala ústav „U Sv. Josefa“, který vedly školské sestry de Notre Dame. Sympatické je, že ve stejné budově můžeme stále najít školku stejného jména. V ulici Na Sadech, vedle Besedy, ji pořád vede stejná kongregace řádových sester. A tak to má být.      

Ve fotogalerii jsou i další vysvědčení ze stejného období, které jsou ale psány v německém jazyce.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky blog, Martin Maršík, Milan Binder, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Za absence - vězení  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.