neděle 28. listopadu 2021 René

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Budějce nemají a nebudou mít drahou MHD

Od 1. ledna 2022 si cestující připlatí za cestování českobudějovickými autobusy a trolejbusy. Příčiny zvýšení cen jsou objektivní, rostou ceny vstupů, tedy energií a vzhledem k nedostatku některých profesí, například řidičů, bylo nutné zvýšit i platy.

Tyto peníze lze získat několika způsoby, zvýšením dotací od zřizovatele, tedy města České Budějovice, omezením nabízených služeb, čili v tomto případě snížením počtu spojů či rušením celých linek a také zvýšením ceny jízdného.

Nicméně České Budějovice ani po novoročním zdražení nebudou mít v porovnání se zhruba stejně velkými městy nejdražší MHD v České republice.

Srovnávanými městy jsou Hradec Králové, Chomutov, Liberec, Most, Olomouc, Pardubice, Ústí nad Labem a Zlín. Srovnávanými jízdenkami jsou papírové základní, sms, měsíční, čtvrtletní a roční.

V kategorii základní papírové je nejlevnější jízdné ve Zlíně, kde stojí nejlacinější přestupní jízdenka 15 Kč a platí 30 minut, v Mostě 17 Kč na 40 minut, v Olomouci 18 Kč na 45 minut, o víkendech a svátcích na 60 minut, v Pardubicích 19 Kč nepřestupní a v Chomutově 19 Kč na 45 minut. Oproti tomu v Hradci Králové se nejlevněji cestuje za 20 Kč bez možností přestupu, v Ústí nad Labem za 20 Kč na 45 minut a v Liberci dokonce za 24 Kč na 45 minut.

SMS jízdenka v Českých Budějovicích zlevní na 20 Kč a bude platit jako přestupní na 60 minut. V této kategorii si jihočeská metropole vede velmi dobře. Levněji je pouze v Olomouci, kde se dá cestovat za 18 Kč na 50 minut, jinde jsou ceny srovnatelné nebo dražší.

Co se týče měsíčních kupónů, tak nový budějcký za 420 Kč také nepatří mezi nejdražší. Levnější jsou pouze v Olomouci za 350 Kč, ve Zlíně za 380 Kč a v Mostě za 400 Kč. Jinde stojí více, v Chomutově dokonce 572 Kč.

Čtvrtletní v ČB za 1120 Kč si rovněž vede dobře. Levněji vychází opět trojka Most, Zlín a Olomouc. Hanácká metropole je na tom nejlépe, za tříměsíční cestování v MHD tam lidé zaplatí 900 Kč, Nejdražší je v této kategorii opět Chomutov s cenou 1540 Kč.

V ročních kuponech budou patřit České Budějovice mezi dražší města. Více stojí pouze v Mostě 4000 Kč a srovnatelnou cenu 3990 Kč má Ústí nad Labem.

Nejlevnější je opět Olomouc s cenou 2950 Kč. Jenomže v ostatních případech jsou ty rozdíly řádově ve stokorunách a někde jako například ve Zlíně nebo Chomutově roční jízdenky nejsou zavedené.

V mnoha městech pak mají zavedeny kromě základního i další pásma, což bývají okolní obce, a tam jsou nejen roční kupony, ale i další druhy jízdenek dražší než v Českých Budějovicích, kde byly před časem další pásma zrušeny. To se týká Hradce Králové, Mostu, Pardubic a Zlína.

Je třeba si také uvědomit, že zmíněná města kvůli neustálému zdražování zatím nesáhly k zvyšování cen jízdného v MHD. Jenomže nepříznivá situace je v budoucnu k tomuto kroku s největší pravděpodobností stejně donutí.

V každém případě je tedy možné konstatovat, že i přes nynější zvýšení cen, bude městská doprava v Českých Budějovicích stále patřit spíše k těm levnějším v České republice.

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.