Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Letošní trend v Budějcích? Koupání v řece

Autoři

Možná jste to také zaznamenali. Budějčáci objevili svoje moře. Budějcké moře. To, co se nyní děje v posledních dnech v okolí obou řek, tu v posledních desítkách let nebylo. A vypadá to, že obliba řek v souvislosti s rozvojovými plány bude i nadále stoupat.

Když jsme v roce 2018 vytvářeli náš volební program Čistých Budějovic a STAN pro komunální volby, tak řeky byly tématem číslo jedna. Věděli jsme, že jejich potenciál není zdaleka využit a proto jsme se rozhodli, že se budeme snažit je oživit (asi už víte, že oživování nevyužitých míst je můj koníček :) ).

Jedním z našich hesel bylo “Kde je voda, tam je život”. Jedna z prvních věcí, která se Čistým Budějovicům a STANu podařila, bylo odstranění zábradlí u městských hradeb na soutoku. Podle našich očekávání to mělo spíše pozitivní efekt. Lidé toto místo vyhledávají, sedí jen tak u vody a relaxují.

Dalším a nejspíše průlomovým krokem bylo umístění pláží a “plovoucích” mol na řeky. To, co následovalo, nikdo až v takové míře asi nepředpokládal. Počátkem léta se na místa kolem pláží a mol vyrojilo spousta místních. Není to už jen o pár nadšencích. Nyní se v řece koupá spousta rodin s dětmi. Tráví zde i několik hodin, potkávají se s ostatními a utužují sousedské vztahy. I my s rodinou často oblečeme plavky, do ruky vezmeme ručníky a jdeme k řece (podobně jako na dovolené k moři). Osvěžíme se koupáním, nebo i nějakým drinkem z místního kiosku Vltavské boudy naproti Lučnímu jezu a neskutečně si to užíváme - stejně jako spousta ostatních. 

Jsem rád, že navazujeme na tradici z počátku minulého století. Koupání v řece bylo velmi populární začátkem 20. století (cca od roku 1899 - 1930 především na Malém mlýně u slepého ramene Vltavy). Po té, co mlýn v roce 1930 vyhořel, se koupání přesunulo na Malák. Radnice tam vybudovala roku 1932 převlékárny, sprchy a kiosek s občerstvením. Na místě býval dokonce i plavčík (cca až do 60. let). Přímo ve Vltavě se lidé přestali postupně koupat po té, co papírna v Pečkách (pod Větřní) začala zvyšovat svou produkci. Ale díky čističce se později zase kvalita vody zlepšila.

Dalo by se říct, že nyní je koupání v řece nový budějovický fenomén. A já doufám, že jen tak nezanikne. Je to nádherný pohled na to, jak řeka ožila.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Blog, koupání, moře, České Budějovice, Starostové a nezávislí, Vltava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.