čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Žumberk, ideální místo pro výlety s novou sbírkou řemesel

Tato malá osada s třicítkou stálých obyvatel leží asi třicet kilometrů jižně od Českých Budějovic v malebné jihočeské krajině a nabízí se jako ideální východisko pro pěší i cyklovýlety do Novohradských a Slepičích hor.

V samotném Žumberku se nachází pozdně gotická tvrz z 15. století, která byla později renesančně upravena, a od roku 1975 je přístupna veřejnosti. V současné době ji spravuje Jihočeské muzeum, které v ní nedávno otevřelo novou stálou expozici, v níž se lidé seznámí s méně známými řemesly ze zdejší oblasti z poloviny 19. a počátku 20. století. Stojí za to se dozvědět, jak dříve pracovali kameníci, tesaři, koláři, bednáři, truhláři, provazníci, ševci a další. Dominuje zde nejslavnější místní řemeslo - sklářství, k jehož místním specialitám patří unikátní lidové podmalby znázorňující křesťanské motivy, Pannu Marii, světce a výjevy z jejich života. Toto umění proslavilo jeho tvůrce v mnoha zemích světa.

Mnohým už tyto názvy nic neříkají, ale tito řemeslníci byli ve své době velmi důležití. Třeba bez bednářů by nebylo v čem skladovat pivo. Ano, to se tehdy stáčelo do dřevěných sudů stažených obručemi, které oni vyráběli.

Je moc dobře, že výstava nenabízí jen pasivní zážitky, tedy shlédnutí vystavených předmětů, ale zvláště malí návštěvníci ocení, že si mohou vyzkoušet dovednosti našich předků. Sami mohou přijít do dílny“ a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet si sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, zkusit složit vědro, navléknout skleněné korálky zvané páteříky nebo uplést provázek. Proto je tato expozice, která klade velký důraz na interaktivní prvky, vhodná i pro rodiny s dětmi. V objektu je i další stálá výstava a to malovaného lidového nábytku.

Kromě tvrze se v Žumberku nachází pozdně gotický kostel Umučení svatého Jana Křtitele z přelomu 15. a 16. století s nástěnnými malbami.

Nabízí se tip na pohodlný celodenní výlet z Českých Budějovic. Přímým autobusem ve směru Nové Hrady se pojede do obce Žár. Odtud se jde po žlutě značené trase asi tři a půl kilometrů do Žumberku, kde kromě nabídky prohlídek zdejších zajímavostí, je i možnost občerstvení. Pak se mohou turisté vydat osm kilometrů dlouhou modře značenou cestou do Trhových Svinů a odtud autobusem zpátky do jihočeské metropole. Jedná se o nenáročné putování, které zvládnou i rodiny s dětmi.

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.