Proč Žižkova třída? Leží totiž ve směru rodiště slavného vojevůdce

Autoři

Ve čtvrtek můžete pravidelně číst o budějcké historii. Jan Schinko ani tentokrát nezapomněl a v rámci Drbny historičky se zaměřil na současnou Žižkovu třídu, která se dříve jmenovala Schmerlingova.

V záběru je Schmerlingova třída (dnes Žižkova) směrem od Černého koníčka do města. Za secesním domem s věží se ulice lomí směrem na Senovážné. U tramvaje se nedá rozeznat, jak je postavena kladka, tramvaj buď jede od zastávky u Černého koníčka, nebo do zastávky přijíždí. Pohlednice zachycuje stav mezi roky 1909 a 1912. Vlevo ve dvoupatrovém domě, před kterým stojí kočár, byl v té době od 8. listopadu 1906 hostinec Václava Skřivánka. Převzal hostinec s názvem U Stotzkých včetně stinné zahrady a verandy. Čepoval pivo z Českého akciového pivovaru.

Pozoruhodné byly národností poměry v hostinci. V roce 1895 se na hospodu zaměřily Jihočeské listy: „Germánskou hospodou byla odjakživa tzv. restaurace U Stockých proti Černému koníčku. Nejnovější její nájemce pan Staffe činí se, co může, aby pověst hostince toho, co čistě německého, neporušil, odstranil v místnosti všechna česká slova.“ Vystřídalo se několik hostinských a za Skřivánků už to byla česká hospoda s českým pivem. Zařídil se kulečník a koncertovali páni tamburaši.

Před rokem 1933 převzal hostinec Ondřej Hammer (hovorově Hamr). Klasifikace podniku se vyvíjela z kavárny a restaurace na hostinec, hospodu a pivnici. Je to skoro totéž, ale nesklouzlo to do termínu „putyka“, kterýmžto titulem byly jiné podniky označovány a dobové listy je rády tepaly a veřejně používaly i slovo „bordel“. V domě U Hamrů se usadil v období 1. republiky krajský a okresní sekretariát KSČ. Po německé okupaci a válce se v roce 1945 sekretariáty KSČ zařídily v bývalém Německém domě (staliňák, armáďák), ale U Hamrů ještě pár let část sídlila.


Současný pohled. Foto: Dominik Svoboda

Ve 2. patře měla KSČ konspirační byt. Konspirační znamená tajný, ale v okolí to každý věděl. Hostinec a dům tak viděly leccos, vyskytl se tam i Klement Gottwald. Hostinec vedla asi do roku 1950 Terezie Hammerová. Vpravo bývala v krámku žehlírna, prádelna a mandl Marie Kosařové (roz. Dvořákové). Ve městě byla tato prádelna známá tím, že vzorně žehlila pánské košile a čistila pánské tvrdé límečky a manžety. Ještě než byly zrušeny živnosti do roku 1950 až 1951. Poté začaly límečky, manžety a též tradiční budějcké klobouky ve městě mizet.

Zcela vpravo je část staršího přízemního objektu U Černého koníčka. V těch místech byl v roce 1914 postaven bytový dům navazující na Schwarzenberský palác. Hostinec U Černého koníčka existoval nejméně již v roce 1872. Měl zahradu a velké sály. V říjnu 1909 hrál u koníčků The Royal Biograf denně dvě představení, v neděli tři. Později si Royal postavil vlastní budovu na Senovážném.

U koníčků se pořádaly za Václava Drazdíka v dobře vytopeném a proti průvanu úplně chráněném salonu uzavřené taneční večírky. Pro pohodlí obecenstva tam jezdil v sobotu a v neděli z náměstí od „stříbrného zvonu“ omnibus. To bylo na začátku 20. století, kdy také hoteliér Bedřich Sandholec zavedl omnibus do Bellevue na Včelné. Hotely U Tří kohoutů, Zvon a Slunce na náměstí přistavovaly omnibusy u nádraží při každém příjezdu rychlíku. Budějce tehdy doháněly Karlovy Vary.

Schmerlingova třída byla v roce 1919 přejmenována na Žižkovu s odůvodněním „ježto ve směru tom leží rodiště Jana Žižky z Trocnova“. Současně byla přejmenována Radeckého (druhá část k nádraží dnešní nesourodé Žižkovy) na Sokolskou. Zaniklo tím i Radeckého náměstí. V roce 1955 radnice oznámila, že ze Stalinova náměstí (dnes Senovážné) až k nádraží bude všechno Žižkova. Roku 1959 se na park na bývalém Radeckého (též Sokolského) náměstí, po diskusi „kam s ním“, uklidila ze Žižkova náměstí jezdecká socha Jana Žižky. V nadějném jaru 1968 se radnice pokusila v půdorysu kostrbatou Žižkovu řešit, ale po 21. srpnu 1968 už to nešlo.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hospoda, hobby, dům, KSČ, Václav Skřivánek, Jan Žižka z Trocnova, Josif Vissarionovič Stalin, Klement Gottwald, U Hamrů, Německý dům (Ostrava)

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.