České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Zločin v Černici

Autoři | Foto Milan Binder

„V noci z 5. na 6. května roku 1845 vloupali se neznámí zlosynové pobočním oknem na jižní straně do farního kostela v Černici u Zlaté Koruny. Zde vypáčili dvířka svatostánku, vysypali z ciboria Sv. Hostie na oltář a ulomivše nohu ciboria, nechali ji ležeti na oltáři. Potom vzali ciborium s víkem, monstranci se Sv. Hostií a bílé plátno a toutéž cestou beze stopy zmizeli.“ Tolik se můžeme dočíst z farní kroniky v Boršově.

Příběh pokračuje o čtrnáct dní později. V úterý 20. května pásl chlapec Václav Kroneisl u lesa nad Včelnou dobytek. S hlídáním mu pomáhala dvanáctiletá Magdalénka. Z výpovědi Václava plyne: „Když se schylovalo k večeru, chtěli jsme hnáti dobytek domů a tu jsme zpozorovali, že se ztratilo malé dobytče. Velmi jsme se polekali a začali jsme dobytče hledat. Z houštiny jsme náhle uslyšeli bučení. Když jsme se tam prodrali, uviděli jsme dobytče, jak klečí před něčím na předních nohách, teskně bučí a zůstává ještě chvíli klečet, ač jsme jej švihali, aby odešlo. Na zemi ležela monstrance a opodál Svatá Hostie.“

Tolik historický úvod. V dnešním dílu mi hodně pomáhá útlá knížečka Památný kříž v lese nad Včelnou u Českých Budějovic. Velmi rád bych poděkoval autorovi tohoto textu, který vydal tuto knihu „samonákladem“ na přelomu 19. a 20. století.  Mám ale k dispozici pouze nekvalitní fotokopii knihy, kde jsem jméno autora nedohledal.

Na místě nálezu monstrance a sv. hostie byl se svolením Kapitulní Konsistoře vztyčen kříž. Celkem bylo na jeho stavbu spotřebováno 17 povozů kvádrů kamene, cihel, vápna a písku. Dovedný zedník ze Včelné Josef Petrlík postavil se svými dvěma pomocníky hlubokou podezdívku, do které zasadil kovový kříž s tabulkou, na které byl text v německém a českém jazyce.

Český text zněl – „Laskavý čtenáři. Toto mjsto swaté gest! Zde dne 20. května 1845 nalezena byla neyswětegšj Swatost oltářní z Černického chrámu Páně 5. května swatokradežnj rukau odcizená. Naučenj: Neodcházeg odtud, dokud se za obracenj onoho swatokradžnjka a všech hřjšnjku nepomodljš a umiň sobě: Bohu milau zachovati newinost, kdykoli na swatem mjstě stogiš. F.L.J.D.M.H.“   

Pokud budete chtít vidět toto památné místo, jeďte směrem z Českých Budějovic na Včelnou. Téměř na úpatí kopce, na konci vesnice, je odbočka doleva k nově postaveným domkům. Po pravé straně cesty je poměrně hustý a neudržovaný lesík. Asi 50 metrů od hlavní silnice je v něm pěšinka, která vás zavede ke kříži, který má svou historii. Fotografie Milana Bindera vám v orientaci jistě pomohou.

Ještě malá poznámka na závěr. Malá Magdalénka byla mojí praprapraprababičkou. Její druhá dcera se totiž přestěhovala do Římova, kde se vdala za rolníka Josefa Pávka.  A já jsem čtvrtinový Pávek.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky drbna historička, společnost, kříž, kniha, Včelná, Binder, Maršík, České Budějovice, Milan Binder, Zlatá Koruna, Boršov, farní kostel

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.