pondělí 25. května 2020 Viola

DRBNA HISTORIČKA: Po Haškovi bylo vyhlášeno pátrání

Historik Jan Schinko se dnes zaměřil na známého spisovatele Jaroslava Haška. V dalším díle Drbny historičky zmapoval, do kterých hospod se Hašek na jihu Čech rád vydával.

Spisovatel Jaroslav Hašek meškal v Českých Budějovicích krátce od 17. února do 10. května 1915. Většinou v  Mariánských kasárnách jako jednoroční dobrovolník, nebo ve vojenské nemocnici, anebo také v Protivíně u inspektora železnic. Několik badatelů, jinak řečeno Haškologů, se pokusilo zpracovat topografii, kde všude ve městě se vyskytoval, přesněji ve kterých hospodách. Včetně ústavu hluchoněmých, kam Hašek chodil s kumpánem Hoškem (od Mirovic) na polévku a koláče.

Hašek si na to bral sebou zbožně (vychytrale) růženec a sama sestra představená ústavu jim nalévala. Nejjižnější hospoda, kam se Hašek dostal je na snímku. Jde o hostinec U Města Krumlova na Linecké (dnes Lidická) na rohu Roudenské. Od Mariánských kasáren je to daleko, Hašek by tam normálně nedošel, poněvadž se zastavoval v každé hospodě, a těch je cestou na Lineckou hodně, ale v té době zrovna „ležel“ ve vojenské nemocnici, což bylo kousek. Hostinec U Města Krumlova byl zbořen po roce 1960 kvůli panelákům a Roudenská přepažena.

Nově je ústně zjištěno, že Jaroslav Hašek navštívil také lokalitu Na Valše (naproti hvězdárně přes Vltavu), nazývaná též jako prádelna, kde ho hostil klempíř Karel Pokorný st., jehož syna klempíře Karla Pokorného ml. zažil pamětník, technik a výborný znalec chodu Měšťanského pivovaru Jan Schmidtmayer:

„Dalším ledařem byl klempíř Karel Pokorný z Roudného. Ten tvrdil, že si osobně pamatuje na Jaroslava Haška z jeho pobytu v Českých Budějovicích, a že jeho otec s Jaroslavem Haškem často pil v České chalupě (v České ulici). Vyprávěl, že Jaroslav Hašek jeho otce navštívil u nich ve staré prádelně, naproti hvězdárně přes Vltavu, kde se klempíř Pokorný ml. narodil a jeho matka tam prala. Klempíř Karel Pokorný ml. odešel do důchodu tuším v roce 1961. Jen doufám, že nás všechny nelakoval.

Nicméně zmínka o klempíři Pokorném v Českých Budějovicích je ve Švejkovi, tak by to docela dobře jeho otec mohl být. Rád jsem bývalé ledaře poslouchal, když vyprávěli, a tak jsem se to pokusil dát na papír.“

Z hostince U České chalupy Husovkou a přes Dlouhý most to není na Vlachu tak daleko. Zapadá to do sebe. Jen písemné doklady nejsou. V hostinci U České chalupy bývala návštěvní kniha hostů, kde se Jaroslav Hašek s humorem zapsal. Knihu hostů získala později jedna sběratelka, která knihu půjčila, kniha se jí vrátila, ale pak zjistila, že stránku se zápisem Jaroslava Haška někdo vytrhl.

Jako obvykle Jaroslav Hašek neplatil za útratu ani v České chalupě. Jednou tam s ním asi nebyl Karel Pokorný st., aby platil, tak Hašek napsal v lokále pro hostinského dva fejetony. Jeden se jmenoval Aféra s křečkem, druhý Aféra s teploměrem. Vtipný nápad to byl a navíc jako Pražák, byť původem Jihočech, měl trochu jinou slovní zásobu, zejména při líčení příběhů z Prahy hovorovou pražštinou. Ovšem před placením zrovna nemusel dělat chudáčka vojáčka, že nemá ani vindru nebo floka.

Když „ležel“ ve vojenské nemocnici, najednou se na pět dní ztratil. Traduje se, že mu nic nebylo, ale jeho kamarád Otakar Hošek z Horosedel u Mirovic vzpomínal, že Haškovi často bylo špatně. Po Haškovi bylo vyhlášeno pátrání. Zjistilo se, že popíjel v nádražní restauraci a odjel někam vlakem. Šlo se po stopě až do Protivína a zpět a definitivně ho chytili v restauraci U Ruského cara v Českém Vrbném.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo18 čtenářů

Autoři | Foto Archiv Jan Schinko

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Jaroslav Hašek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.