DRBNA HISTORIČKA: Kněžská 28

Autoři | Foto Archiv Jan Schinko

Čtvrteční díl Drbny historičky se tentokrát věnuje Kněžské ulici. Repsektive domu v této ulici, který je posledním domem s podloubím. Kdo všechno v něm sídlil? A proč se měl dům zbourat? I to se dozvíte v dnešním textu od Jana Schinka.

Poslední dům s podloubím po pravé straně Kněžské ulice ve směru od Kanovnické k sadům byl v hovorovém podání od konce 19. století U Pokorných, potom U Kočvarů a po roce 1928 U Čurdů. Dům je zapsán jako nemovitá kulturní památka. Barokní průčelí skrývá přední gotické jádro. Přízemí má dva trakty, vlevo býval průjezd (dnes kavárna), vpravo klenutá síň, schodiště a výše položená zadní komora.

Dům má v současnosti číslo 28, ale dlouhá léta měl číslo 34. Jaroslav Kubák uvádí v topografii města prodej domu až v roce 1719, kdy dům dědil Antonín Benedikt Gube po otci Janu Karlovi v hodnotě  600 zl. Objekt je ovšem starší. Vedle směrem k sadům bývala stará zbrojnice, čímž by se mohlo vysvětlit, že dům neměl tolik majitelů (nebo měl, ale nenašli se kupní smlouvy) a další dům v Kněžské tím nemá podloubí.

Po roce 1928 zařídil v domě Josef Čurda, inženýr a civilní geometr, se společníkem Josefem Říhou zeměměřičskou kancelář. V domě bydlela ve 30. letech rodina Čurdů, Josef, manželka Zdeňka a soukromnice Antonie Čurdová. Později mladší Zdeněk Čurda, také inženýr geodet. V novější době byl člen oddílu jachtingu na Bezdrevu. Dále posluhovačka Marie Křiváčková. Nejméně od roku 1904 bylo v podloubí hokynářství Gizely a Marie Božovských. V provozu bylo ještě po roce 1948. Přibraly cukrovinky. Podle pamětníků také zmrzlinu s kopečkem čokolády.

V 80. letech 20. století se připravovala velká akce, zvaná tehdy asanace, na moderní prostor v trojúhelníku ulic Kněžská, Hradební a Kanovnická, včetně hotelu U Černého vola v tom trojúhelníku. Čurdův dům se sice neměl v první fázi asanovat, ve studii nebyl, ale Čurdům se stejně nabídla náhrada, asi odhadem neadekvátní, poněvadž si postavili dům v Mladém. Asanace začala poměrně rychle tak, že se vybouraly všechny dvorní trakty domů v této části Kněžské a přilehlé Kanovnické a vzniklý velký prostor se zplanýroval. Tím to skončilo, dodnes tam nic není.

Před první válkou bylo v domě kromě hokynářství také povoznictví. Anna Wittková měla přihlášeny fiakry, Jan Mareš povoznictví. Ve stejné době zde bydlel i Martin Vítek. Není zjištěn vztah mezi Annou Wittkovou a Martinem Vítkem. Tenkrát se psalo Vítek i Wittek. Rovněž často na obchodech býval nápis český a německý. Také věcně – Nábytek a vedle Möbel. Dokonce byly dohady, který nápis bude nahoře. V roce 1929 měla v domě provoz textilní firma Fried & Prager.

V roce 1946 uveřejnil list Jihočech informativní článek o tom, že by se měla ulice Hroznová otevřít přes sady rovnou na Rudolfovskou. Byla to připomínka či návrh k nové garnituře na radnici. Zdůvodnění spočívalo v tom, že Kanovnická ulice je přetížena. Zboural by se Čurdů dům, čímž by se mohlo jet z Rudolfovské přes sady přímo do Hroznové. Podle textu se na to pomýšlelo už za 1. republiky. U článku nebyl podepsán jednotlivec, ale jen  KAJA. To byla firma sídlící v podloubí o dva domy dále směrem ke Kanovnické. Byl to nápad nehorázný, poškodil byl cenný gotický půdorys města a rychle zapadl. Kanovnická ustála později i trolejbusy.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Kněžská ulice, dům, Martin Vítek, Jan Karel, Jan Mareš, Josef Říha, Josef Čurda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.