Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

DRBNA HISTORIČKA: Jaká je historie domu číslo 51 v České ulici?

V dnešním díle Drbny historičky se dozvíme něco o historii domu číslo 51 v České ulici. Úzce souvisí s domem číslo 6 na náměstí, protože se tudy do obchodů na náměstí zaváželo zboží. Jaké? A kdo všechno tady sídlil? I o tom se Jan Schinko rozepsal.

V září 2022 dům čp. 10, orientačního čísla 51, vypadá velmi neudržovaně. V patře jsou okna dlouho nemytá, dole vpravo jedno okno. Vlevo průjezd s obloukem má původní vrata. Majitelem domu č. 6 na náměstí, který byl průjezdný z České 51 v roce 1870 byl Tomáš Taschek, roku 1894 Josef Knapp a August Knapp od roku 1909.  Za 1. republiky to byl dům Josefa Floriána, prádlo, textil, choť Terezie, Josef Florán ml. a obchodní příručí Václav Walter. Ve 30. letech zde Milada Baumruková radila: „Šetrná hospodyně koupí na Vánoce zvěřinu, husy, krocany, kuřata a schwarzenberské Ia kapry u firmy Milada Baumruková.“

V roce 1948 byl v domě podle adresáře cukrář Ladislav Jakeš, vyučen u Metelců. Později vedoucí Mléčné jídelny a autor Jakešova pudinku (nesouvisí s Miloušem Jakešem). Po roce 1990 byly na vratech umístěny mosazné cedulky ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE se jmény advokátů. Před rokem 1990 cedule Krajské sdružení advokátů v ČB. Souvisí s domem č. 6 na náměstí, kde také sídlilï advokáti, ale v podloubí byla za socialismu poměrně velká prodejna obchodního podniku Domácí potřeby Elektro-rádio-televize, který zboží zavážel do skladů z České 51.

Podle zápisu z jednání poradní komise rady MěstNV ve věci památkové péče na území městské památkové rezervace konané ve dnech 8. a 9. července 1987 už nebyl tento dům v dobré kondici. Poradní komise uskutečnila prohlídku domu před předpokládanou opravou a doporučila řadu nutných opatření. Opravit stávající vstupní vrata průjezdu, popřípadě pořídit kopii. Průjezd vydláždit betonovými dlaždicemi o rozměru 50 x 50 cm. Další úpravy, např. elektroinstalace, konzultovat s památkovými orgány na místě aj. Výslovně se neuvedlo, že by se měly Domácí potřeby vystěhovat, jen se navrhovala studie, jak využít dvorní objekty v návaznosti na sousední objekty. Připusťme, že Domácí potřeby se zejména k domu v České 51 chovaly nešetrně a vůbec ho neopravovaly. Námitka – nebyl to jejich dům, ani z náměstí, majitelem bylo od roku 1964 Krajské sdružení advokátů.

Po roce 1990 po zániku Domácích potřeb pokračovala ve stejném sortimentu elektro firma s názvem V plus L, jenž si přidala ještě sortiment sklo. Následovala prodejna svítidel OSVIT z Teplic, potom občerstvení BRAO Caffé. A všechny zavážely zboží z České 51. V roce 1992 se začalo uvažovat o otevření průchodní obchodní pasáže z náměstí č. 6 do České 51. To byl dobrý nápad. Jenže se jen diskutovalo, co to komu přinese, až to z několika důvodů padlo. Nápady v roce 1992 byly. Českou vést koňku, u domu č. 51 zastávka a cestující by šli rovnou pasáží na náměstí. Koně by byli ustájeni v Háječku. To je ovšem problém. Japonci se na koňku sice ptají, ale nejšikovnější by byla u Bujanova, kde cestující dostávali kávu a koláče.   

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv Jan Schinko

Štítky drbna historička, jan schinko, české budějovice, dům, vrata, Miloš Jakeš, Josef Knapp, Josef Florian, Emil Tréval, historie, Vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DRBNA HISTORIČKA: Jaká je historie domu číslo 51 v České ulici?  |  Historička  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.