V dnešním díle Drbny historičky se dozvíme něco o historii domu číslo 51 v České ulici. Úzce souvisí s domem číslo 6 na náměstí, protože se tudy do obchodů na náměstí zaváželo zboží. Jaké? A kdo všechno tady sídlil? I o tom se Jan Schinko rozepsal.
V září 2022 dům čp. 10, orientačního čísla 51, vypadá velmi neudržovaně. V patře jsou okna dlouho nemytá, dole vpravo jedno okno. Vlevo průjezd s obloukem má původní vrata. Majitelem domu č. 6 na náměstí, který byl průjezdný z České 51 v roce 1870 byl Tomáš Taschek, roku 1894 Josef Knapp a August Knapp od roku 1909. Za 1. republiky to byl dům Josefa Floriána, prádlo, textil, choť Terezie, Josef Florán ml. a obchodní příručí Václav Walter. Ve 30. letech zde Milada Baumruková radila: „Šetrná hospodyně koupí na Vánoce zvěřinu, husy, krocany, kuřata a schwarzenberské Ia kapry u firmy Milada Baumruková.“
V roce 1948 byl v domě podle adresáře cukrář Ladislav Jakeš, vyučen u Metelců. Později vedoucí Mléčné jídelny a autor Jakešova pudinku (nesouvisí s Miloušem Jakešem). Po roce 1990 byly na vratech umístěny mosazné cedulky ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE se jmény advokátů. Před rokem 1990 cedule Krajské sdružení advokátů v ČB. Souvisí s domem č. 6 na náměstí, kde také sídlilï advokáti, ale v podloubí byla za socialismu poměrně velká prodejna obchodního podniku Domácí potřeby Elektro-rádio-televize, který zboží zavážel do skladů z České 51.
Podle zápisu z jednání poradní komise rady MěstNV ve věci památkové péče na území městské památkové rezervace konané ve dnech 8. a 9. července 1987 už nebyl tento dům v dobré kondici. Poradní komise uskutečnila prohlídku domu před předpokládanou opravou a doporučila řadu nutných opatření. Opravit stávající vstupní vrata průjezdu, popřípadě pořídit kopii. Průjezd vydláždit betonovými dlaždicemi o rozměru 50 x 50 cm. Další úpravy, např. elektroinstalace, konzultovat s památkovými orgány na místě aj. Výslovně se neuvedlo, že by se měly Domácí potřeby vystěhovat, jen se navrhovala studie, jak využít dvorní objekty v návaznosti na sousední objekty. Připusťme, že Domácí potřeby se zejména k domu v České 51 chovaly nešetrně a vůbec ho neopravovaly. Námitka – nebyl to jejich dům, ani z náměstí, majitelem bylo od roku 1964 Krajské sdružení advokátů.
Po roce 1990 po zániku Domácích potřeb pokračovala ve stejném sortimentu elektro firma s názvem V plus L, jenž si přidala ještě sortiment sklo. Následovala prodejna svítidel OSVIT z Teplic, potom občerstvení BRAO Caffé. A všechny zavážely zboží z České 51. V roce 1992 se začalo uvažovat o otevření průchodní obchodní pasáže z náměstí č. 6 do České 51. To byl dobrý nápad. Jenže se jen diskutovalo, co to komu přinese, až to z několika důvodů padlo. Nápady v roce 1992 byly. Českou vést koňku, u domu č. 51 zastávka a cestující by šli rovnou pasáží na náměstí. Koně by byli ustájeni v Háječku. To je ovšem problém. Japonci se na koňku sice ptají, ale nejšikovnější by byla u Bujanova, kde cestující dostávali kávu a koláče.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.