Každoročně se tyto rady opakují, přesto je pokaždé spousta lidí nezodpovědná a pouhou nedbalostí jde nevědomky vstříc neočekávané náhodě, která může způsobit škodu na jejich majetku nebo někomu ublíží. Hasiči proto radí, co všechno udělat, než odjedete na dovolenou.
Léto je již v plném proudu, školní prázdniny se kvapem blíží a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. Je to však také období, kdy se ze svých domovů vzdalujeme na delší čas.
Před odjezdem na dovolenou bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.
Proto uvádíme několik rad pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené.
Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření, zakládání ohňů v přírodě. V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích.
Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.
V roce 2012 došlo v období prázdnin k 3 263 požárům, při kterých zemřelo šest lidí a 175 jich bylo zraněno.
V domácnostech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem v 384 případech. Celková škoda se vyšplhala na téměř 47 milionů korun.
Včasná pomoc hasičů pomohla vloni o prázdninách uchránit majetek v hodnotě 2,42 miliardy korun.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.