Budějcká Drbna se ohlíží za významnými událostmi roku 2012, které hýbaly jihočeskou krajskou metropolí.
Moji milí Budějčáci, musím se vám důvěrně s něčím svěřit. Nejsem žádná fňukna, vydržím hodně, hypochondr... hypochondra (jak je vlastně správná ženská koncovka u slova „hypochondr“? Nevíte? Já taky ne, ale zeptám se v Evropské unii, tam jsou přes genderové záležitosti velcí odborníci), prostě hypochondrová také nejsem, ale... mám problém! Bolí mne za krkem.
Bolí mne za krkem, protože jsem se dlouze ohlížela za téměř uplynulým rokem 2012, abych vám mohla napsat, jak jsem ho spolu s vámi a pro vás viděla. A když už jsem se ohlížela za minulostí, nedalo mi to a dění v Budějcích jsem zkoumala z pohledu starých dobrých českých přísloví. Tak si namasírujte krční svaly a ohlédněte se spolu se mnou.
Je leden 2012. Ve vzduchu něco poletuje. Není to sníh. Jsou to azbestová vlákna. V Budějcích graduje kauza azbestu ve školách na Máji, která začala v říjnu 2011, vedla k uzavření škol, přesunu stovek žáků a pedagogů do náhradních prostor v budějckých školách, přinesla mnoho komplikací a hlavně vyvolala otázku „Kdo za to může?“ Snaha vyhnout se jasné odpovědi vede k dohadům a vzájemnému obviňování zúčastněných subjektů - Statutárním městem České Budějovice počínaje, hlavní dodavatelskou firmou OHL ŽS s.r.o. a kontrolní firmou Foster Bohemia konče.
Vítr hlavně v názorech fotbalových fanoušků vyvolal příchod známého bouřliváka Tomáše Řepky do týmu Dynama. Optimistická prohlášení zástupců klubu i samotného hráče ovšem slibují slunečnou pohodu a naději na úspěch v lize. Bouře? Hromy, blesky? Ani náhodou, nebe je bez mráčku... zatím.
Ne hory doly, ale spokojené bydlení ve stáří naslibovali nejen budějckým seniorům zástupci propojených firem L. a S. Tábor a Senior Resort. Místo klidu a jistoty předplacených služeb se 160 obyvatel Senior domu na Husově třídě dočkalo šokujícího překvapení v podobě prázdných účtů, ze kterých zmizely i dopředu zaplacené zálohy na bydlení a služby.
Příslib řešení složité dopravní situace představuje i projekt takzvaného Západního okruhu, který by měl vést od kruhového objezdu u Litvínovic přes lokalitu U Švába až na sídliště Máj a dále k sídlišti Vltava, s napojením na komunikaci u kruhového objezdu u Globusu. Projekt město zveřejnilo v únoru. Součástí projektu je i propojka ulic Strakonická - Milady Horákové. Ta ovšem naráží na nesouhlas části obyvatel Máje. Možná by bylo jednodušší vést trasu přes hory a doly...
Na úplnou záplavu růží aspirují všichni budějčtí řidiči, chodci, cestující v MHD, prostě všichni, kteří se účastní fenoménu zvaného budějcká doprava. Březen nepřinesl růže, ale dvě zprávy. Jednu dobrou, jednu špatnou. Dobrá zpráva je, že byl otevřen další úsek „Zanádražky“, a to od Rudolfovské přes Pekárenskou a k Husově kolonii. Špatná zpráva je, že od 25. března je uzavřena trasa pod viaduktem u křižovatky Rudolfovská - Nádražní. Rekonstrukce viaduktu potrvá až do poloviny října 2012.
Výsledkem nelenění Ludvíka Hesse nebylo zelenění, ale otevření babyboxu v Budějcích. K jeho prosazení potřeboval dost vytrvalosti, která se vyplatila: babybox - zařízení, do kterého mohou matky v tíživé životní situaci „odložit“ dítě a dát mu tak šanci na život, je v Budějcích umístěn v postranní části budovy Zdravotnické záchranné služby v ulici Boženy Němcové. Budějce se tak staly 50. městem v republice a pátým v Jihočeském kraji, které babybox mají.
A náležitě se díky nelenění a vytrvalosti zelenilo i volejbalistům týmu VK Jihostroj. Výsledkem nelenění v kombinaci s jejich herním mistrovstvím byl parádní výsledek: stali se vítězi a mistry volejbalové extraligy! Nelze glosovat jinak, než dalším příslovím: „Kdo umí, ten umí!“
Jasně! Bude-li se nadále zvyšovat hranice pro odchod do důchodu a pokračovat chaos důchodových reforem, budou dnešní budějčtí studenti za několik desítek let coby důchodci přežívat jen díky schopnosti užít si radost, kterou najdou v nemateriálních věcech. Tak, jak si užívali parádní program Budějovického Majálesu 2012, který na konci dubna a v květnu oživil a rozpohyboval Budějce muzikou, tancem, divadlem, pohodou a barvami. To vše vygradovalo majálesovým průvodem budějckými ulicemi i náměstím a zazářilo na Sokolském ostrově gejzírem nabitého programu.
Nedá se nic dělat, tohle přísloví Budějcká Drbna prostě musí genderově upravit: Odvážné štěstí přeje. Potvrzuje to štěstí, které přineslo finále celorepublikové soutěže Maturantka Roku 2012 dívkám, které do finále postoupily díky hlasům fanoušků a užily si nabitý program odpoledne a večera na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích - stejně, jako si ho užily stovky Budějčáků v rolích diváků. Náměstí prostě žilo...
A odvaha provázela i všechny účastníky prvního ročníku sportovní akce Mattoni 1/2Maraton. Dva tisíce účastníků - mužů, žen i dětí - a tisícovka nadšených diváků podél trati, která vedla budějckými ulicemi, nábřežími i parky, vytvořily jedinečnou atmosféru.
Svatá pravda - někdy by ale stačilo, kdyby nejen nekapalo, ale hlavně nelilo a nezaplavovalo budějcké ulice, domy, sklepy a podchody přívaly deště. Červenec „nadělil“ Budějčákům a lidem v okolních obcích vodní přívaly několikrát a na začátku srpna přidal i kroupy.
Naplnění přísloví pro změnu ocenili všichni, kteří se vydali za budějcká humna a mohli si vychutnat zážitek, který představuje cesta po Stezce korunami stromů na Lipně. Unikátní rozhledna byla za účasti prezidenta České republiky Václava Klause otevřena právě v červenci.
To je sice fakt, a co se vleče, neuteče, ale nic se nemá přehánět a v případě dálnice D3 bychom my Budějčáci trochu kvapnější vývoj uvítali. Zatím jsme mohli v srpnu uvítat zprávu, že Ministerstvo dopravy České republiky konečně vydalo povolení na projekt dalšího úseku Borek - Úsilné. Celkem 1180 metrů dálničního úseku patří ke klíčovým místům celého projektu D3.
Kvapem uteklo i budějcké léto a v jeho závěru nechyběla zcela tradiční akce, bez které už by Budějce snad ani nebyly Budějcemi - mezinárodní (nejen) zemědělská výstava Země Živitelka. I v roce 2012 nabídla tisícům návštěvníků expozice zemědělských strojů, technologií, přehlídku potravinářských novinek, desítky doprovodných programů a samozřejmě tuny klobásek, grilovaných kuřat, hektolitry piva a oblaka cukrové vaty.
Lidové moudro platí rovněž pro primátora Juraje Thomu, který asi dvakrát neměřil a dodatek smlouvy s firmou Bit Servis rovnou podepsal, takže se v září dočkal obvinění Policie ČR ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku.
A dvojí měření by nebylo od věci ani u rekonstrukce Lidické třídy v úseku od křižovatky s Mánesovou až na náměstí Jiřího z Poděbrad, která začala 25. září. Přesněji, možná by prospělo ani ne tak dvojí měření, jako dostatek financí, který by umožnil i rekonstrukci kanalizace, vodovodního řadu a inženýrských sítí pod povrchem Lidické, který sice bude rekonstruován, ale případná havárie sítí z něj opět udělá rozkopaný tankodrom.
Utrhlo se. Ucho. Nebo spíš trpělivost občanů - voličů a následně i jejich ruce s volebními lístky. V krajských volbách zvítězila jednoznačně ČSSD, druhé místo získala KSČM, bronz nově vzniklé hnutí Jihočeši 2012, místo čtvrté obsadila ODS, na páté příčce skončila KDU-ČSL a na šesté TOP 09. Další vývoj přinesl vznik krajské koalice ČSSD - KSČM.
Některé informace je třeba zmírnit dobrými zprávami - a k takovým patřilo 15. října otevření rekonstruovaného viaduktu v Rudolfovské ulici. Budějcké dopravě a řidičům se výrazně ulevilo!
Nebo také „Dočkej času jako Budějčáci nové lávky u Budvar Arény!“ Dlouho očekávané otevření lávky, která je vítanou zkratkou pro ty, kteří míří od Sportovní haly k zimnímu stadionu nebo do centra města, se 17. listopadu stalo skutečností.
Hned dvou klasů, totiž, hudebních zážitků z koncertů legend česko-slovenské hudby se budějčtí fanouškové v listopadu dočkali. V Budvar Aréně nejdříve explodoval dynamit energie slovenské skupiny Elán a na konci listopadu svůj nestárnoucí elán potvrdila skupina Olympic.
Moudře se opakuje, rok co rok. Advent, čas příprav, čas rozjímání. I v Budějcích se opakuje adventní program, i v Budějcích se na našem největším a nekrásnějším náměstí Přemysla Otakara II. rozzáří strom, rozvoní se u stánků vánoční punč, z Černé věže se snese anděl a rozezní se koledy. I do Budějc vchází předvánoční čas, těšení, shánění, spěch, úklid, pečení, chvat, nákupní horečka, očekávání, chystání...
Opakujeme to, co každý rok a jako každý rok si moudře říkáme, že příští rok už tohle tedy ne, žádný úklid, cukroví jen pět druhů místo dvaceti a dárků bude dětem stačit také pět a ne dvacet, stejně mají všechno! A s tímhle předsevzetím určitě vstoupíme o silvestrovské půlnoci s cinkáním přípitků do nového roku 2013.
Budějcká Drbna do něj přeje všem Budějčákům, Budějčandám a Budějčatům i našim zlatým Budějcím hodně štěstí, radosti a opakování jen takových událostí, dějů a prožitků, které jsou zapsány v kategorii Dobré zprávy.
A jaké to jsou? Budějcká Drbna není ani fňukna ani hypochondrová, ale věštkyní by chvíli být mohla. Takže: Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká, protože z města přichází jen samé dobré zprávy.
Zpráva první: Oblíbená Budějcká Drbna nekončí, ale naopak pokračuje a drbe... totiž informuje ještě více, lépe a zajímavěji. Těšte se, milí Budějčáci.
Zpráva druhá: Ve městě vyrůstá mimořádně pozoruhodná stavba Centra halových sportů, díky kterému nejen VK Jihostroj, ale i všechny sportovní kluby vyhrávají všechny ligy, mistrovství republiky, Evropy, světa... HC Mountfield a SK Dynamo, inspirovány úspěchy svých sportovních kolegů, zvyšují své úsilí a výkony na maximum a udrží se v nejvyšší české soutěži.
Zpráva třetí: Ve městě je v rekordně krátkém čase vybudován naprosto dokonalý systém obchvatů, okruhů a spojnic, díky kterým je doprava ve městě zcela plynulá, poklidná a slovo „kolony“ nebo „zácpy“ Budějčáci definitivně škrtají ze svých slovníků. Vláda a ministerstvo dopravy ČR v okouzlení „budějckým zázrakem“ okamžitě uvolňují veškeré finanční rezervy a intenzivní budování D3 vyhlásí za prioritu národních i nadnárodních zájmů. Dne 12. prosince 2013 je slavnostně otevřena kompletně vybudovaná dálnice v úseku Budějce - Praha.
Zpráva čtvrtá: Ve městě jede naplno kreativní průmysl, o možnost představit se budějckému publiku se rvou hvězdy světových jmen a náměstí Přemysla Otakara II. se stává nejvýznamnějším koncertním prostorem v Evropě. Explozi budějckého kulturního úspěchu nemůže zastínit ani fakt, že město stále nemá koncepci kultury a osud kina Kotva je pořád nejasný.
Zpráva pátá: Díky nejmenovaným silám se konečně podaří naplnit program „Poručíme větru, dešti“ a Budějce jsou tedy zality sluncem, vítr nefouká vůbec a déšť se objevuje pouze v předem ohlášených termínech, které se řídí požadavky zemědělců a zahrádkářů na závlahu, případně silničářů na smytí prachu ze silnic a chodníků. Pojmy „přívalový déšť“, „záplavy“ nebo „kalamita“ jsou Budějčákům známy už jen z archivních obrázků.
Zpráva šestá: Budějovický Majáles 2013, soutěž Maturantka Roku 2013, výstava Země Živitelka 2013 a Slavnosti piva 2013 získávají Nobelovu cenu za kulturu. Hlavní mediální partner těchto akcí, Budějcká Drbna, získává Nobelovu cenu za literaturu, za celosvětový mír a za statečnost. Za nekonečné bláznovství se Nobelovka bohužel neuděluje, jinak bych ji měla jistou.
Pac, pusu a PF 2013
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.