pondělí 28. září 2020 Václav

Proč nemůžu zhubnout? Může za to stres!

Zdraví, skvělá kondice, krása, vitalita. Hodnoty, po kterých toužíme všichni. Čteme „zaručené“ rady a návody, které mají společného jmenovatele - zdravý životní styl. Co ale konkrétně obnáší? Tomu se věnuje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.

Máte vzorový jídelníček, jíte podle doporučení, pravidelně cvičíte a přes veškerou vaši námahu a snahu nejdou ty nechtěná kila navíc dolů? Kde je problém a co s tím můžete udělat? Možná bude jednou z příčin tichý nepřítel dnešní poněkud hektické doby - stres!

Už přemýšlíte, kdy jste se naposledy rozčílili? A co starosti s dětmi (mimochodem, které děti nezlobí? cheeky), domácností (když děti zrovna nezlobí, tak nejspíš připravují něco, abyste mohla začít uklízet), problémy v práci nebo třeba běžný stres z toho, že nestíháte (proč nemá den 36 hodin?). Tak kde je „zakopaný pes“?

Pro pochopení mechanismu stresu si musíme nejdříve uvědomit, že nic se v našem těle neděje jen tak a všechno má svůj smysl. Jakým způsobem tedy naše tělo při stresu funguje, jaké procesy se v těle dějí a proč se tak vlastně děje (ksakru, kdo to vymyslel?).

Pro člověka byla historicky stresová situace bojem o holý život (lov divoké zvěře, boj s jiným kmenem), kdy se rozhodoval, zda bojovat nebo utéct! Při stresu začíná tělo pracovat jako stroj - nadledviny začnou produkovat mnohem více adrenalinu a kortizolu, činnost trávicího systému je pozastavena a namísto trávicího traktu dochází k prokrvení svalstva, aktivuje se činnost potních žláz, oční čočka se zaostří na dálkové vidění, zvýší se frekvence srdečního tepu i síla srdečních stahů, zvýší se krevní tlak - můžeme tedy začít bojovat a bránit svůj život, případně utíkat nebo lovit.

Jak jsem již uvedl na začátku, v 21. století jsou stresové podněty zcela jiné, neohrožují nás na životě a je jich bohužel mnohem více. Ačkoli je naše tělo připraveno na boj nebo útěk, tak nemůžeme utíkat, bojovat ani nikoho praštit (což je mimochodem někdy dost škoda smiley). Naopak bychom měli zůstat v klidu a soustředění.

Ale pak nedojde k využití pohotovostních zdrojů energie - mastné kyseliny a cukry, které nám kolují v žilách, a ty se tedy uloží v těle jako tuk, a to především jako tuk viscerální! Při častém stresu se to pak opakuje velmi často, což způsobuje zvýšení krevního tlaku, viscerální obezitu a mnoho dalších zdravotních problémů.

Na stresové situace pak také velmi často reagujeme nadměrnou konzumací zejména sladkostí (znáte to časté „Tak si dej zákusek na nervy!“), ale také jiných potravin s vysokým glykemickým indexem a snadnější stravitelností.

Kdo dočetl až sem, má nyní asi v hlavě nějakou podobnou větu typu: „Tak výborně, díky za informace! Už vím, proč se mi nedaří zhubnout, ale co s tím mám asi dělat?“ Rada skutečně není složitá - sportujte a choďte na procházky!

Sport přináší psychickou i tělesnou pohodu a dobře se při něm odreagujete. Máte v sobě nahromaděný stres? Zajděte si zaběhat nebo na lekci spinningu, kickboxu, tance či jiné pohybové aktivity. Cvičení je skvělým lékem na srovnání hladiny hormonů. Jestli nejste příznivcem žádného sportu, alespoň si občas zajděte na procházku do přírody.

A proč je cvičení tak užitečné? Při sportu nebo jiné pohybové aktivitě se nám do těla uvolňují endorfiny. Endorfiny jsou takzvané hormony štěstí, které navozují dobrou náladu a uvolnění. Co tedy může být lepším prostředkem při boji proti stresu než hormon štěstí? A především při pohybu se nejen zbavíte stresu, ale také shodíte ta přebytečná kila, která vás trápí! Zdravá a vysportovaná postava vám pak také opět přidá na sebevědomí a sníží váš stresující pocit z toho, jak vypadáte.

Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Radim Šupka
výživový poradce

Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz

{{banner249}}

Soutěž o Kompletní analýzu složení těla na přístroji InBody 230

Až do středy 11. června se můžete zapojit do soutěže, kterou vám přináší Budějcká Drbna společně se společností Žij-zdravě.cz. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. Jméno výherce oznámíme bezprostředně po skončení soutěže.

Měření v hodnotě 390 Kč, které můžete vyhrát, obsahuje tyto informace:

 • kompletní analýza složení vašeho těla na špičkovém přístroji InBody 230
 • tělesná voda, tělesný tuk, svalová hmota, beztuková hmota, váha
 • doporučení minimální kalorické potřeby (BMR)
 • hodnocení tukové a svalové tkáně
 • měření v jednotlivých tělesných částech stanovené každou frekvencí zvlášť
 • vnitrobuněčná voda, mimobuněčná voda, proteiny, kostní/nekostní minerály, tuková hmota, kostní a svalová hmota, svalová hmota, beztuková hmota, váha
 • BMI a procentuální podíl tělesného tuku, poměr pasu k bokům (WHR)
 • svalová hmota v jednotlivých tělesných částech, procento svaloviny v jednotlivých tělesných částech
 • edém - v jednotlivých tělesných částech
 • oblast tělesného tuku (růstový graf pro jedince pod 18 let)
 • nutriční diagnóza (proteiny, minerály, tuk, edém)
 • tělesná vyváženost, tělesná síla, zdravotní diagnóza
 • cílová váha, kontrola váhy, tuková kontrola, svalová kontrola, stav tělesné zdatnosti, stupeň obezity, BCM, BMC, BMR, AC, AMC
 • historie tělesného složení (výsledky 10 testů)
 • impedance v jednotlivých tělesných částech stanovené každou frekvencí zvlášť

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

SOUTĚŽ SKONČILA

Hormony štěstí se jmenují endorfiny. Správně tedy je možnost A.

Kompletní analýzu složení těla na přístroji InBody 230 od společnosti Žij-zdravě.cz vyhrála čtenářka Nikola Průchová. Blahopřejeme!

Štítky Žij-zdravě.cz, Radim Šupka, jak zhubnout

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.