O 10 let starší se cítí novinář Miroslav Dobeš po návratu z Libanonu. Patřil do pětice Čechů, které loni v létě zajali na Blízkém Východě únosci. Dobeš se s dalšími čtyřmi muži vrátil před pár dny domů, když se českým úřadům podařilo domluvit jejich výměnu za Libanonce Alího Fajáda. Nyní se Dobeš v Jindřichově Hradci postupně vrací k životu, na který byl před únosem zvyklý.
„Psychicky si připadám o 10 let starší než před mým odjezdem do Libanonu. Už jsem sice pár dní s rodinou, ale pořád si připadám hodně vyčerpaný. Po fyzické stránce se kupodivu srovnávám velice rychle. Ale psychicky jsem ten půlrok zvládal hodně špatně a bude mi trvat asi ještě nějakou dobu, než se to změní,“ uvedl Dobeš, který je obchodním ředitelem Jindřichohradecké televize.
Únosci českou pětici drželi na několika místech a ve velmi krutých podmínkách. Nedostačující byla třeba i strava, kvůli níž Dobeš během zadržení výrazně zhubnul. „Ale ten úbytek váhy mě teď trápí asi nejméně,“ uvedl.
Dodal, že o celé události dlouho přemýšlel. Je přesvědčený o tom, že nešlo o náhodu. Se svým kolegou totiž na přelomu května a června natáčeli v Libanonu dokument o uprchlících, a jelikož nestihli vše, co plánovali, domluvili se, že se na Blízký Východ vrátí. To se také v polovině července stalo. „Ta skupina, která si nás ulovila, měla všechno připravené. Věděla přesně, kde se budeme pohybovat. Přes libanonského průvodce, kterého oklamala, nás nalákala tam, kam potřebovala,“ uvedl Dobeš.
Pětici Čechů únosci zajali v údolí Bikáa. Místo se nachází v blízkosti syrských hranic a podle řady organizací a expertů na Blízký Východ vzhledem k výskytu různých ozbrojených skupin patří mezi nebezpečné oblasti, kterým by se měli turisté vyhnout. „Upřímně řečeno, já jsem se o tom, kde nás unesli, dozvěděl až po našem návratu do Čech. Byla to jen jedna z oblastí, které jsme navštívili kvůli natáčení,“ řekl Dobeš.
Přestože se v době zajetí patrně nacházeli ještě na území Libanonu, nelze podle něj vyloučit, že je únosci drželi i v Sýrii. Jeden z únosců jim prý anglicky řekl, že je vítá v Islámském státě. Tato teroristická organizace operuje ve velké míře právě v Sýrii. „Možná, že nás drželi v Sýrii. Těsně před tím, než nás chytli, tak se nám na mobilech začala objevovat syrská telefonní síť. Ale to už se nikde nedozvíme,“ uvedl.
Po zkušenosti, kterou nyní má, si je Dobeš jednou věcí jistý. Už nikdy se nevydá do zemí arabského světa. „Viděl jsem spoustu chudáků, kteří skutečně prchají před válkou. Ale přesto se podle mě jedná o oblast, kde se hoši rodí s kalašnikovem v ruce. Je to etnikum, které představuje potenciální nebezpečí pro civilizovaný svět a zejména pro Evropu. Nemyslím si, že představuje nějaké teroristické nebezpečí. Ale vzhledem k tomu exodu a očekávanému demografickému vývoji lze očekávat, že třeba za 25 let bude situace jiná a může pak být problém před tímto náporem uhájit evropské kulturní hodnoty,“ míní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.