Dominik Stroukal: Bitcoin, peníze budoucnosti? Doufám, že ano!

Předseda Ludwig von Mises Institutu pro Českou republiku a Slovenskou republiku Dominik Stroukal se profesně věnuje kryptoměnám. I proto má hodně blízko k bitcoinu, o kterém se často hovoří jako o platidle budoucnosti. Jak to vidí doktorand Katedry ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE, který přednáší na několika středních i vysokých školách? A co ho vedlo k napsání knihy o bitcoinu?

Při jaké příležitosti jste se setkal s kryptoměnami poprvé?
V roce 2011 napsal můj oblíbený ekonom Jeffrey Tucker na Facebook zprávu, že se dozvěděl o bitcoinu a že je to šílený nesmysl. Dobře, řekl jsem si a slepě mu důvěřoval. Po nějaké době jsem zaregistroval na jeho profilu další zprávu, kde si sypal popel na hlavu a bitcoin vychvaloval do nebes. Bylo mi jasné, že když taková kapacita, jako je Tucker, dokáže změnit názor, něco na tom musí být. Tak jsem začal hledat informace a pomalu přestával věřit vlastním očím. Taková inovace tady dlouho nebyla.

Dá se jednoduše popsat, co to vlastně bitcoin je?
Bitcoin je decentralizovaná P2P (Peer-to-peer se říká sítím, které jsou založené na vzájemné komunikaci jednotlivých uživatelů, neboli klientů, pozn. autora) digitální měna. Jde o systém převodu vlastnictví k omezenému počtu peněz bez centra, které by bylo možné zrušit nebo vykrást. Stejně jako třeba u torrentů uživatelé sdílejí informace přímo z počítače na počítač, z telefonu na telefon, aniž by se data ukládala na centrálním serveru.

Domníváte se, že bitcoin jednou nahradí stávající peníze?
Doufám, že ano! A už to dělá, i když zatím v malém měřítku. Bitcoinů je omezené množství a bude tomu tak navždy, nikdo to nikdy nemůže změnit. U korun či dolarů je snadné jejich množství měnit. A tak se poslední století stalo stoletím inflace. Ke státním penězům existuje klíč, k bitcoinu ne. Nikdo si s ním nemůže dělat, co se mu zachce. Pozorujte, co dělají centrální banky, co dělaly v historii a co dělat budou. Bitcoin vrací dnes znárodněné peníze zpátky do rukou lidí. Někteří mu proto říkají digitální zlato.

Za poslední měsíc jste na středních školách v jižních Čechách přednášel o bitcoinu již pětkrát. Jaké byly reakce studentů? Věděli, co to bitcoin je?
Někteří i více, než já. Je úžasné sledovat, jak nové technologie připadají mladším studentům jednoduché, intuitivní a nebojí se je používat. Lidem mé generace přijde neuvěřitelné, že by se na dopis mělo čekat několik dní, když máme e-mail. Každý ho umí používat. Další generaci už přijde nepochopitelné, že jsme čekali na převod peněz z jedné strany světa na druhou minimálně několik dní. Bitcoin to umí kdykoliv, kamkoliv, ihned a za prakticky nulový a navíc dobrovolný poplatek.

Před Vánoci jste vydal knihu Bitcoin: Peníze budoucnosti. Co vás k napsání této knihy vedlo a jaké na ni máte ohlasy?
Od roku 2013 pravidelně mluvím o bitcoinu k českým i zahraničním studentům, zaměstnancům velkých firem, ale i k široké veřejnosti a čím dál více jsem se setkával s poptávkou po něčem, co by dokázalo kryptoměny přiblížit komukoliv, kdo má zájem. Napsal jsem tedy knihu, která má v podtitulu mimo jiné uvedeno, že je příručkou pro začátečníky. Chtěl jsem dárek rodičům pod stromeček a jako takový se i prodávala. Někteří bitcoinoví fanoušci mi už psali poděkování, že i jejich příbuzní konečně chápou, o čem to pořád mluví a s čím pracují. Svět kryptoměn se ale neuvěřitelně rychle mění a časem bude potřeba knihu doplnit. Už teď se na to těším.

Také učíte na vysokých a středních školách. Dozvídají se studenti o bitcoinu v rámci výuky?
Můj dobrý kamarád Jakub Jedlinský otevřel již před časem kurz o kryptoměnách na Vysoké škole ekonomické, což je světový unikát. Ale i v rámci makroekonomie na vysokých školách se dá v kapitole o penězích upozornit, že se brzy můžou přepisovat učebnice. Na hlubší informace ale není prostor. Ten se snažím dávat v rámci mimoškolních aktivit. Například Ludwig von Mises Institut, jehož jsem předsedou, pořádá už šest let letní školu, kde se o bitcoinu mluví roky, tedy i v době, kdy o něm moc lidí nevědělo. Je skvělé, když můžete studentům nabídnout něco navíc a ještě lepší, když o to mají zájem.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Bitcoin, peníze, kniha, Dominik Stroukal, kryptoměna, Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické, Česko, Slovensko, Jeffrey Tucker, Facebook

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.