Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 4. června 2018, 13:23
Společnosti Delnet a její dceřiná společnost Delnet CZ se zaměřují například na chytré elektroinstalace a zabezpečovací systémy. S dvaceti zaměstnanci a obratem přes čtyřicet milionů korun si zakládají na tom, že veškeré své závazky vždy platí včas. O jejich vývoji, aktuálních trendech, neobyčejných přáních klientů v oblasti elektroinstalace i spolupráci se studenty středních škol jsem si povídala s jejím jednatelem Miroslavem Bezděkou.
Co vše pro zákazníka dokážete zařídit?
Historicky jsme firma, která vznikla jako elektroinstalační, tedy stále zhruba ze třiceti procent děláme silovou elektroinstalaci. K tomu máme divizi slaboproudých systémů, která zajišťuje zabezpečovací systémy, systémy požární ochrany, přístupové a docházkové systémy. Třetí divizí jsou datové sítě a IT, která zajišťuje zakázky v oblasti pasivní IT infrastruktury. Před čtyřmi lety jsme vytvořili nové oddělení pro inteligentní elektroinstalace, které zajišťuje kompletní dodávky technologií pro chytré domy a to vše od návrhu, projekce až po samotný inženýring a koordinace s ostatními profesemi při realizaci.
Kde se můžeme setkat s vaší prací kromě rodinných domů?
Spolupracujeme dlouhodobě s budějckými společnostmi jako jsou Robert Bosch nebo Budějovický Budvar. Aktuálně probíhá výstavba závodu Engel v Kaplici, kde provádíme kompletní dodávku slaboproudých systémů. Dále pak závod Hauser Kaplice nebo například kamerový systém pro budějcké Igy centrum. A mnohé další.
Jak byste popsal trendy v oblasti elektroinstalace?
V současné době pozoruji nové trendy právě v provázání běžné elektroinstalace s IT nebo jinými systémy. Běžná elektroinstalace se více stává závislá na řízení, monitoringu, přenosu datových informací a podobně. Lidé vyžadují určitou zpětnou vazbu na chytrých mobilních zařízeních, která mají vždy při ruce. Většina našich zakázek je tak v oblasti slaboproudých systémů, zabezpečení a inteligence.
Za posledních deset let prodělala tato oblast IT a elektronických bezpečnostních systémů obrovský progres, například kamerové systémy, které děláme dnes, jsou v nesrovnatelné kvalitě a v podstatě za desetkrát menší cenu, než byly před deseti lety.
Je spojení moderních technologií a elektroinstalace doménou spíše firemních klientů nebo rodinných domů?
Dříve byla klientela prakticky jen firemní v oblasti automatizace výroby nebo řízení velkých objektů jako komerční centra, výrobní haly nebo administrativní objekty. V dnešní době se tyto automatizace dostávají i pro širší veřejnost v podobě „Inteligentní elektroinstalace“ nebo také nazývaných „chytrých domů“.
Právě u moderních rodinných domů vzniká potřeba ho řídit a monitorovat hlavně kvůli úspoře energií a bezpečnosti. Stavba takového domu je technicky složitá a uživatel potřebuje, aby starost o její provoz byla co nejmenší a nejjednodušší. Ideálním klientem je tak člověk, který stavbu teprve plánuje a my můžeme být u řešení od začátku a navrhnout optimalizaci ve spolupráci s projektantem, stavbaři, topenáři a dalšími řemeslníky. V rámci společnosti Delnet CZ jsme vytvořili oddělení, které se zabývá pouze chytrými domy, jejich návrhem a realizací.
Jak vypadá typický zákazník, který k vám přijde?
Je to klient, který se například rozhodl, že bude používat více zdrojů vytápění, aby šetřil energii. Potřebuje vše vzájemně řídit a sladit. Klimatizaci, vytápění, solární ohřev na užitkovou vodu kombinovat tak, aby nešly proti sobě. Zjednodušeně, aby nechladil, když zároveň topí. Aby neohříval vodu z elektriky nebo plynu, když mu svítí slunce. Kromě komfortu zákazníkovi přinášíme i úsporu a bezpečnost.
Co je největší výhodou chytré elektroinstalace?
Pro běžného uživatele to, že se dům sám řídí. Přijde domů, má zatopeno, vyvětráno, automaticky se mu rozsvítí. Využíváme pohybových a teplotních senzorů, dokážeme monitorovat, zda se v domě pohybuje člověk nebo zvíře, můžeme rozlišit, kdo přišel domů a volit individuální nastavení, například když přijde dítě domů, wi-fi se mu zapne až po dvou hodinách, aby se nerozptylovalo surfováním a v klidu si udělalo úkoly. Hlášení o tom, že dítě dorazilo domů, může smskou přijít rodičům na mobil a mají tak alespoň drobnou kontrolu nad tím, co dělá. Ale hlavně jde o jejich bezpečnost. Dokážeme vypnout systémy, ke kterým by děti neměly mít přístup. Umíme monitorovat průtok proudu, takže na dálku zjistíme, že je například zaplá žehlička. Monitorujeme slunce a lamely žaluzií naklápíme podle toho, zda chceme interiér ohřívat nebo chladit. Toto má např. zásadní vliv do hospodaření s energiemi domu. Dokážeme monitorovat a regulovat v podstatě cokoliv v závislosti na jakékoliv události, času, nebo povelu.
V týmu je vás kolem dvaceti, neplánujete rozšiřovat?
Rádi bychom, zakázek máme hodně a šikovné lidi umíme zaplatit. Spolupracujeme se školami, pořádáme přednášky studentům o tom, co je inteligentní elektroinstalace. Doufáme, že tak některé nadějné budoucí elektrikáře přilákáme a postupem vychováme. Pro absolventy jsme zajímaví tím, že máme široký záběr v oboru, jak jsem zmiňoval v úvodu. Může se tak zaměřit na to, co ho na poli elektroinstalace baví a v čem se chce dále vzdělávat. Do budoucna chceme setrvat ve stávajícím trendu – růst obratu, prohloubit naší historii a stále budovat důvěru u klientů. Chtěli bychom držet nastavenou laťku, že všechny závazky platíme včas a řádně dodržujeme dohodnuté splatnosti. Určitě bych si přál stabilizovat současný tým zaměstnanců a posílit o další 2-3 kvalitní kolegy nebo šikovné absolventy, které tento obor a práce bude zajímat. A kdo ví, třeba za dalších 20 let převezmou vedení společnosti, tak jako jsem to měl já.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.