pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

FOTO: Žaloba kraje na národní park a ministerstvo? Akt zoufalství, nikoliv útoku, říká hejtmanka

Kůrovec. Žádné slovo nebudí na Šumavě v posledních dnech tolik emocí. Jak jsme informovali minulý týden, Jihočeský kraj podal správní žalobu na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí. Kraj tvrdí, že jej obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v Národním parku Šumava. Podle hejtmanky Ivany Stráské nejde o útok na instituce, ale o akt zoufalství.

„Z naší strany to byl akt zoufalství, nikoliv útoku. Šumava je natolik cenným územím, že si zasloužíme být adekvátním partnerem při diskusích o její budoucnosti. Výsledkem dosavadní bezzásahovosti je zhruba 30 tisíc hektarů sežraného lesa. Myslíme si, že nový návrh zonace a rozšíření území, která budou prakticky bez zásahu, si zaslouží minimálně vyhodnocení současného stavu, rizik a návrh způsobu, jakým se bude o park pečovat,“ řekla hejtmanka.

Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V té s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat a taková pravidla budou platit pro 27 procent rozlohy NP Šumava. „O čtvrtinu Šumavy jsme přišli, nerozšiřujme experiment na další plochy. Vzhledem k tomu, že jde o „zabetonování“ stavu na patnáct let, měla rozhodně před stanovením nové zonace proběhnout širší diskuse. Tady je prosazován jediný správný názor,“ dodala Stráská.

Snímky ze Šumavy

pátek, 16. srpna 2019, 11:02

Snímky ze Šumavy
Snímky ze Šumavy

Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený kvůli novým zónám osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje. Alespoň to uvádí v tiskové zprávě mluvčí parku Jan Dvořák. „Před samotným hlasováním rady NP Šumava o zonaci proběhlo několik seminářů i za účasti Jihočeského kraje. V některých šumavských obcích navíc o tom hlasovali i ve svých zastupitelstvech,“ uvedl tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Rada šumavského parku, jejímž členem je i Jihočeský kraj, nakonec zonaci schválila na svém zasedání, když pro hlasovalo 29 z 41 přítomných členů.

Lesníci v nesnázích

Kůrovcová kalamita podle lesníků přerůstá možnosti zpracovatelů, na techniku čekají měsíce, státní lesy brzdí i zákon o veřejných zakázkách. Další problém je podle lesníků s odvozem dřeva. „Na kamiónech se převáží neasanovaná, napadená dřevní hmota s kůrovcem, která se dopravuje k odběrateli a brouk má tak možnost dokončit svůj vývoj. To, co následuje je zcela logické. Lýkožrout tak napadne porosty daleko vzdálené od Šumavy,“ popisuje v otevřeném dopise Ministerstvu životního prostředí lesník Bohumil Kantor a dodává: „Představme si člověka s nakažlivou smrtelnou chorobou, který s vědomím svého lékaře cestuje nejenom po České republice, ale i po Evropě. Zdá se Vám to absurdní? Vždyť ale to samé je s lýkožroutem. On představuje smrtelné nebezpečí pro smrkové porosty.“

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení šumavského národního parku. Kraj v poslední době spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v "měsíční krajinu". Do kraje se kvůli tomu opřeli někteří opoziční zastupitelé a média, podle kterých úřad obešel vlastní směrnice a zakázku ututlal. To vedení kraje odmítá.

Kůrovcová kalamita v roce 2009 byla zdviženým prstem, musíme se poučit z minulosti, říká hejtmanka Ivana Stráská

Letecké snímky nejodlehlejších míst šumavského národního parku připomínají záběry z postapokalyptického filmu. Bohužel jde o smutnou realitu, která je způsobena kůrovcem. S ním se Šumava historicky potýká už více než 150 let. Velkým problémem se...

Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se například o tendenční snímky. Proti kampani se se svým prohlášením vyjádřili zástupci Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Podle nich je kampaň postavena na nepodložených informacích. „Fotografie z vrcholu Poledníku, kterou kraj použil pro ilustrace kampaně, je zcela zavádějící. Jedná se o fotku několik let starou. Navíc z dálky pořízený záběr nadhodnocuje masu uschlých kmenů nad podrůstajícím zmlazením,“ řekla přírodovědkyně z Ústav výzkumu globální změny Akademie věd Zdenka Křenová.

Ještě ostřeji se do hejtmanky opřel Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Kampaň je uváděna bombastickými, ničím nepodloženými výroky o katastrofě, mizící Šumavě, či o tom, že příští generace ji poznají už jen jako měsíční krajinu. Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje. Domnívám se, že tohle by hejtmanku mělo stát její post,“ dodal.

S tím ale nesouhlasí vedení kraje. „Co je tendenčního na leteckých fotografiích pořízených nad rozsáhlými holinami mrtvého lesa, kam veřejnost nemá přístup a nemůže realitu vidět na vlastní oči? Podloženost jejich teorií ukáže až čas, i když se mi chce dodat, bohužel. Nevadí mi, že mají odlišný názor. Vadí mi až militantní odsuzování názorů jiných bez schopnosti diskuse,“ vysvětluje Stráská.

Foto Jihočeský kraj | Zdroj ČTK, Jihočeský kraj, NP Šumava

Štítky Šumava, kůrovec, národní park, žaloba

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.