Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Baví mě poznávat, kde jsou hranice člověka

Mladá, sympatická, usměvavá. To je třetí nejlepší česká Bikram jogínka. Pětadvacetiletá Veronika Fišerová dosáhla hned při svém prvním domácím šampionátu skvělého úspěchu v podobě bronzové medaile a kvalifikovala se na světové klání.

V Londýně bude bojovat s daleko těžší konkurencí a jejím cílem je postup do užšího finále. Ale jak sama Veronika Fišerová říká, pokud se nezadaří letos, nevzdá to a dosáhne vytoužené mety o rok později.

Veroniko, jak jste se dostala zrovna k Bikram józe?

„Cvičím ji už sedm let. Začala jsem s tím ještě v Praze při studiu na Soukromé taneční konzervatoři. Hledala jsem možnost, jak bych mohla kompenzovat své cvičení baletu, protože jsem měla různé problémy se zády a rovnováhou. A tak mě k tomu přivedla má profesorka na konzervatoři.“

Bikram jóga zažívá v Čechách všeobecný boom, ale nevím, zda všichni ví, v čem tkví ta zvláštnost.

„Jde o dynamické, komplexní cvičení šestadvaceti poloh, vycházejících z klasické Hatha jógy. Probíhá to v místnosti, která je vytopena na dvaačtyřicet stupňů. Tělo je dobře prohřáté na to, aby mohlo dokonale stlačovat, protahovat a posilovat všechny lidské systémy. Navíc se zvyšuje i srdeční činnost, takže je o to fyzicky náročnější. Zakladatelem je Bikram Choudhury z Indie, jenž se naučil klasickou Hatha jógu a zavedl ji do Ameriky. Jenže když si všiml, že západní svět je jiný, chtěl ji lidem přizpůsobit, přiblížit a vymyslel šestadvacet poloh, které navíc zavedl do vyhřáté místnosti, aby napodobil indické podmínky.“

Není to však pro lidský organismus příliš fyzicky náročné?

„Bikram jóga je pro každého. Nezáleží, jak vypadáte nebo kolik je vám let. Celé cvičení zvládne klidně i starší člověk, který přijde a dlouhou dobu byl prakticky bez pohybu. Náročné to je pro něj úplně stejně jako pro vrcholového sportovce, který většinou přijde protáhnout své zkrácené svaly.“

Vy působíte jako instruktorka v budějckém studiu. Kolik zájemců chodí přibližně na jednu lekci Bikram jógy?

„Záleží podle sezony. V zimě to lidi do tepla táhne více, ale zase si nemyslím, že by to mělo být nějak lepší. Já třeba cvičím raději v létě, pro tělo to není velký teplotní šok a můžu bez výčitek s přáteli večer grilovat. (směje se) Teď je to táhne ven, takže v současné době jde o téměř dvacet zájemců na jednu lekci. Když je chladněji, jde kolikrát až o dvojnásobný počet.“

V nedávné minulosti jste se v Los Angeles stala držitelkou certifikátu Teacher Training. Co to obnášelo?

„Každý, kdo chce učit Bikram jógu, musí jet do Los Angeles udělat si dvouměsíční kurz, který končí ziskem tohoto certifikátu. Opravdu tam člověk získá spoustu zkušeností. Cvičí se dvě lekce denně celé dva měsíce, není tedy prostor pro nějaký odpočinek. Navíc je i další program, učí se třeba anatomie nebo dialog, který jako lektoři říkáme.“

Ale musela jste rozhodně patřit k lepším, při závěrečném ceremoniálu jste byla ve vybrané skupině trenérů.

„Ano. Na závěr kurzu vystoupí ti nejlepší, jestli se to takhle dá říci. Ze skupiny, jež vloni čítala na tři sta lidí, vyberou deset až dvacet osob a nechají je předcvičovat sestavu šestadvaceti poloh jako názornou ukázku. Udělalo mi to velkou radost.“

Z takové akce musíte mít i velkou spoustu zážitků...

„Bylo toho spousty. Člověk se hlavně dozví hodně o sobě. Jak je na tom psychicky, co dokáže vydržet fyzicky. Program začíná v osm hodin ráno a skončí třeba až ve dvě hodiny ráno, čili není prakticky moc času na pořádný oddych. Pak už jsem neměla ani sílu a čas se najíst, protože jsme navíc měli i zkoušky na závěrečný ceremoniál. Stálo to hrozně námahy, ale moc mě baví poznávat, co člověk vydrží a kde jsou jeho hranice. Šlo o neuvěřitelnou zkušenost.“

Prvotně jste však nebyla instruktorkou Bikram jógy, že?

„Přesně tak. Po škole jsem získala angažmá v Jihočeském divadle, kde jsem byla rok. Potom jsem se vydala do Liberce, tam jsem tancovala pět let v divadelním souboru. Jenže nějak mě taneční život neoslovoval, navíc jsem měla zdravotní komplikace s kotníkem, který byl operovaný, a právě Bikram jóga byla to, co mi pomohlo znovu se postavit na nohy, rozcvičit kotník a vrátit se do formy. Ještě jsem se vrátila do divadla na dva roky, ale začalo se mi po Bikram józe stýskat a shodou okolností jsem obdržela nabídku jít vyučovat do Českých Budějovic. Měla jsem tu zázemí, chtěla jsem se vrátit a teď jsem moc spokojená.“

S tancováním jste nadobro skončila?

„Já jsem se trochu bála od toho odejít, takže tancuji externě u Jihočeského divadla. Znamená to, že si v létě zatančím v Českém Krumlově a k tomu učím sportovní klub moderní gymnastiky na Máji, u kterého dělám tréninky baletu a pomáhám jim s přípravou na závody.“

Chodí k vám na lekce Bikram jógy i nějaké známé tváře?

„Určitě to láká spoustu proslulých osobností, tady v Budějcích nežiji natolik dlouho, abych je už poznávala. (směje se) V Praze ale láká většinou herce a herečky, kteří potřebují udržovat svou figuru a být v kondici.“

Na uplynulém šampionátu České republiky v Bikram józe jste obsadila krásné třetí místo. Jak silná byla vaše konkurence?

„Velmi silná. Anička Čadková, která na Českém Yoga Sport Šampionátu 2014 zvítězila, byla v loňském roce stříbrná na světovém šampionátu a myslím si, že letos bude znovu bojovat o zlato. Hrozně moc jí to přeji, jelikož je strašně moc šikovná.“

Ale nebuďte skromná. Vždyť i vy se této nejprestižnější akce zúčastníte. Kde se bude konat?

„Dějištěm bude Londýn. Oficiální název je World Yoga Sports Championship 2014 a proběhne na přelomu května a června. Já jsem hlavně postup vůbec nečekala. Říkala jsem si, abych neupadla, neztratila balanc a povedlo se. Celou dobu mi bylo jedno, jak dopadnu, hlavně bez ostudy. Když jsem tam pak stála při vyhlašování, najednou mi hlavou blesklo, že medaili vlastně strašně chci! Měla jsem obrovskou radost a v Londýně to bude něco neuvěřitelného.“

Kolik bylo účastníků na domácím podniku?

„Mezi ženami osmnáct a mužů bylo šest.“

Z čeho se skládá celý průběh té soutěže?

„Soutěžící musí ukázat pět základních poloh, lidé je mohou znát z klasických lekcí Bikram jógy. K tomu si vybírají další dvě polohy z takzvané advanced série, to už záleží na individuálních dovednostech. Každá z nich je jinak bodovaná a člověk se snaží předvést ty nejtěžší, což se na jevišti nemusí úplně vždy vyplatit.“

Dá se říci, která z těch poloh je nejobtížnější?

„Je to strašně individuální, konkretizovat vůbec nejde. Já mám třeba ráda záklony, mám totiž měkká záda, takže cokoliv, co je v záklonu, dělám s lehkostí. Jakmile se ale mám zaoblit a předklonit, tak už mám záda tužší. Naopak lidé, kteří mají normální denní práci, snáze dělají předklony.“

Jaký je systém hodnocení šampionátu?

„Hodnotí se síla, flexibilita, balanc a také čas. Na celé provedení jsou totiž jen tři minuty. Pokud se sestava zvládne pod časový limit, jsou tam velké bodové ztráty, při překročení už se nám zase nepočítají body. Takže je potřeba vnitřního soustředění. Všechno se dá natrénovat, ale poté přijde tréma na jevišti a čas ubíhá úplně jinak. Dost rozhodují zkušenosti, nicméně já jsem asi měla štěstí začátečníka, když jsem se na svém prvním šampionátu vešla úplně přesně do limitu.“

Byl mezi porotci někdo známý?

„Šlo o instruktory z celého světa. Celou akci zřizuje majitelka pražského studia Tereza Bonnet Šenková, už ona je obrovský pojem ve světě. A dokázala sehnat kvalitní lidi, kteří tomu rozumí, což je velká prestiž.“

A jaké je vaše tajné přání na umístění v Londýně?

„Já nevím, jestli to mám říct, abych to nějak nezakřikla, nebo aby to nevypadalo, že si moc věřím. Strašně moc bych se chtěla dostat do finále, které se skládá z deseti nejlepších soutěžících. Ale jestli se tam nedostanu letos, tak se tam prostě dostanu příští rok. Já se nevzdám!“

Štítky Veronika Fišerová, Bikram jóga, Český Yoga Sport Šampionát, kvalifikace, World Yoga Sports Championship, Londýn, jóga, studium, Praha, Česko, Bikram yoga, Jihočeské divadlo, Los Angeles, České Budějovice, Bikram Choudhury

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Baví mě poznávat, kde jsou hranice člověka  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.