Jak hospodaří město České Budějovice? To čtenářům Budějcké Drbny srozumitelně vysvětluje Ing. Miroslav Joch (ČSSD), 1. náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města. Podle něj jsou Budějce finančně zdravé a i přes náročné období nejbližších let mohou očekávat mírnou prosperitu.
Když se na město podíváte pohledem podnikatele, jímž také jste, jak umí město České Budějovice hospodařit s penězi?
„Město České Budějovice patří k nejzdravějším městům v naší zemi. Splácí samozřejmě úvěry, které byly přijaty předchozími vedeními města. Zadlužení je v pořádku, dluh si město tehdy mohlo dovolit a má ještě solidní rezervu. My jsme současné koalici nepřijali ani korunu dalšího úvěru.“
Pane Jochu, zkuste nám, prosím, hospodaření města srozumitelně představit, v jakých oblastech má město v současnosti největší výdaje?
„Jsou to samozřejmě výdaje mandatorní (přikázané) a výdaje další provozní - běžné výdaje. Ty dosahují asi 1,45 miliardy z rozpočtu města, který činí 1,8 miliardy. Zbytek může jít na kapitálové výdaje.“
Jaký lze očekávat vývoj výdajů města v nejbližších letech?
„V nejbližších letech čeká naše město finančně složité období, protože městský rozpočet bude velmi zatížen splácením dřívějších úvěrů. Doplácíme například úvěr na zimní stadion 12 milionů korun, úpravnu vody 8,8 milionu, hypoteční úvěry 15 milionů a hlavně začínáme splácet dotační akce z posledních let. Rozpočet bude zatížen splátkami úvěrů ve výši 100 milionů korun, ale v letech 2016 a 2017 bude splácení postupně ubývat.“
Z jakých oblastí plynou do městského rozpočtu příjmy?
„Hlavním zdrojem jsou příjmy daňové, ty dělají zhruba 1,2 miliardy korun, další finance - okolo 320 milionů korun - získává město z dividend našich obchodních společností, potom z poplatků například za odpady, ze sankčních plateb a tak dále. Další množinou jsou příjmy kapitálové (prodej majetku, pozemků, apod.), tyto příjmy se pohybují okolo 70 milionů korun. Do financí města patří také přijaté transfery, ty se pohybují kolem 80 milionů korun ročně, a to jsou průtokové peníze jako platy učitelů, peníze na domovy pro seniory a podobně.“
Jak se budou tyto příjmy vyvíjet v budoucnu?
„Na to kdybych uměl přesně odpovědět, tak dnes pracuji v úplně jiné branži… Ale vážně, nyní předpokládáme, že ekonomická situace se stabilizovala a já očekávám, že se nám všem bude celkem dařit a příjmy města budou drobně růst.“
Co je v oblasti městských financí třeba v nejbližší době udělat?
„Nové vedení radnice, ať už to bude kdokoliv, bude muset vážně uvažovat o přijetí úvěru na financování, respektive profinancování nového dotačního období 2015 až 2020. Zatím se uvažuje o částce 300 milionů korun.“
Jak hospodaří městské společnosti?
„Pouze Dopravní podnik města v loňském roce skončil se ztrátou asi 2,5 milionu korun. Ostatní společnosti se pohybovaly v černých číslech - společnost Teplárna České Budějovice městu poslední dobou vydělává průměrně 30 milionů korun ročně. Společnost .A.S.A. České Budějovice asi 3,5 milionu korun, Lesy a rybníky města České Budějovice okolo půl milionu korun a například Správa domů okolo jednoho milionu korun.“
Je lepší městské služby vlastnit nebo outsourcovat?
„Podle mého názoru, když budou městské služby zajišťovat městské firmy, se občanům jejich poplatky vrátí. Příkladem může být hospodaření Teplárny České Budějovice, která v roce 2013 dosáhla přebytku ve výši 66,9 milionu korun a do městského rozpočtu poslala 30 milionů. Společnosti s majetkovým podílem města mohou při řádné správě a profesionálním řízení prosperovat a být stabilním zdrojem pro městský rozpočet. To, co se před lety považovalo za přežitek, je v zemích jako Rakousko či Německo běžný model. Strategické služby, nezbytné pro život města, zajišťují městské firmy, často sdružené v jeden komunální podnik. Právě o takovýto model bych se chtěl zasadit i v Českých Budějovicích.“
Děkujeme za rozhovor.
PR text
Foto: Marek Podhora
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
zdá se že p. Joch poněkud přikrašluje realitu "Splácí samozřejmě úvěry, které byly přijaty předchozími vedeními města" se snaží tvářit že to baly vedení kde on a Thoma neseděli, ale dál pak říká
"hlavně začínáme splácet dotační akce z posledních let. Rozpočet bude zatížen splátkami úvěrů ve výši 100 milionů korun" ale poslední leta jsou právě ta kde se podepsala současná parta. Takže podle toho co pán říká je to v reálu tak že sice splácí něco málo z dřívějška (asi i po sobě) ale především splácí to co sami utratili a teď (doufejme že už je nezvolí) hodí na další vedení města. Je to samozřejmě PR text jak je cudně uvedeno pod článkem, takže se nelze divit že dle přísloví o lišce chválící svůj ocas se snaží před volbami zapůsobit.