Počasí dnes10 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Designérka radí: Začínáme s proměnou bytu

Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží po tom, aby se v něm cítil co nejlépe. Proto se tématice bydlení věnuje výtvarnice a designérka Greta Sartori ve svém seriálu, zařazeném do rubriky Život a styl.

Abychom se cítili v bytě příjemně, potřebujeme dostatek prostoru. Každý z nás ovšem nemá stejné finanční možnosti. Proto budu vycházet z toho, že máte nějaký byt nebo dům a chcete provést rekonstrukci nebo obnovu stávajícího vzhledu. Jak postupovat?

1. Na prvním místě je důležité si nejprve sepsat seznam všeho, co máte k dispozici. Plány místností, elektroinstalace, rozvody vody, nábytek, bytové zařízení a doplňky, které si chcete ponechat.

2. Pokud bydlíte například v historické budově, je nutné přihlížet k tomu, abyste zachovali ráz budovy a neporušili architektonické prvky, které jsou nezaměnitelné a mají historickou hodnotu. Například staré dveře, stropní lišty, keramická kamna, vzorované dřevěné parkety.

3. Pokud chcete mít dostatečný komfort, je nutné vědět, zda můžete udělat drobné přestavby probouráním některé zdi nebo naopak vybudováním nové. Jednu z nejdůležitějších rolí v bytě hraje světlo. Promyslete si, kde by bylo možné některou část stěny například nahradit sklem, luxfery nebo alespoň vymalovat světlými, zářivými barvami. V takovém případě je nutné se poradit s majitelem domu, neboť na větší stavební zásahy je nutné povolení statika, který zhodnotí, zda je možné úpravy provést.

4. Velmi důležité je promyslet si, v jakém stylu chcete svůj byt zařídit. Mnohé vám mohou napovědět prvky, které už v bytě máte, jako jsou například krásné secesní dveře nebo trámové stropy. Ale takové byty budou spíše výjimkou. Většina obyvatel řeší bydlení v panelovém bytě městského sídliště, které má spíše strohý charakter. Ale i z takového bytu je možné vytvořit útulný domov.

5. Co se týče malého prostoru, existuje několik rad na to, jak ho zvětšit. V první řadě použijte světlé, pastelové barvy, které prostor rozsvítí. Oživte ho několika výraznými doplňky. Použijte větší kusy nábytku namísto několika malých, které spíše prostor rozbijí. Zařizujte v rovných liniích, které vnášejí do místnosti klid a harmonii. Důležité je kvalitní světlo. Pozor na velmi tmavou podlahu. Raději zvolte světlejší podlahu sladěnou s nábytkem. Pro malé místnosti je vhodné štíhlé zařízení horizontálního nebo vertikálního vzhledu. Záleží na tom, jakou náladu chcete vytvořit.

6. Úzkou chodbu nebo malou místnost můžete opticky rozšířit vodorovnými pruhy, zrcadly nebo světlými barvami. Vysoký strop snížíte tím, že bílou plochu stropu protáhnete na okolní zdi co nejníže (podle uvážení a výšky stropu). V případě, že máte k dispozici větší finanční obnos, je možné vytvořit strop ze sádrokartonu, který můžete zajímavě rozčlenit a ozvláštnit specifickým osvětlením.

7. Při utváření svého bytu či domu dbejte nejen na estetiku, ale také na praktičnost a pohodlí.

Obývací místnost

Spolu s kuchyní tvoří dominantní prostor bytu či domu. Tady relaxujeme, setkáváme se s rodinou, přáteli, posloucháme hudbu... Kromě odpočinkové části je nutné zde počítat s úložným prostorem, umístěním TV nebo hudebního přehrávače a také knihovny, baru nebo například prostoru k uložení nádobí a užitkového skla.

  • Začněme od podlahy! Je to největší plocha místnosti, která prostoru dominuje. Měla by splňovat požadavky na estetiku i praktičnost. U podlahových krytin existuje v současné době nepřeberné množství materiálů. Od celoplošných koberců, přes dřevěné parkety či laminované podlahy, linolea, korkové podlahy, lité podlahy, keramiku, až po kusové koberce. Důležitým předpokladem perfektního vzhledu je především rovný a bezvadný podklad. Podlaha by měla být vždy o něco tmavší, než okolní zdi, protože tvoří optický základ a stabilitu místnosti.
  • Druhým dominantním prvkem místnosti je bezpochyby sedací souprava nebo pohovka, protože společně s podlahou určuje celkový charakter prostoru a tvoří jeho ústřední bod. Je výhodné, když máme k dispozici jedno nebo dvě mobilní místa k sezení navíc tak, abychom ho v případě návštěvy mohli jednoduše přesunout a umístit okolo konferenčního stolku.
  • Při ustavení sedací soupravy přihlížejte na rozmístění oken a dveří. Pohovku je příjemné postavit blíže k oknu, pokud je k dispozici zajímavý výhled. V obývacím pokoji je také příjemné vyčlenit si tichý koutek s lampou a křeslem, který se stane oblíbeným místem k odpočinku.
  • Dále je nutné promyslet umístění úložného prostoru, který může být vestavěný nebo volný. Jeho součástí bývá osvětlení (bar, knihovna), proto nezapomeňte včas dořešit elektroinstalaci. Úložný prostor by měl být účelný a měl by svým obyvatelům umožnit praktickou manipulaci. Proto si promyslete, které věci používáte častěji, a budou tedy vyžadovat více přesunů. Umístěte je tak, aby byly k dosahu co nejefektivněji. Pro někoho to bude knihovna, pro jiného skříňka s nádobím. Základem spokojenosti v bytě je volný pohyb bez zbytečných překážek.
  • Pokud zařizujete pokoj spíše v moderním stylu a vlastníte nějaký zajímavý kus nábytku jako starožitnou skříňku nebo originální plastiku, postavte je na dobře viditelné místo, aby vynikla jejich umělecká stránka.
  • Důležitou součástí obývacího pokoje je nepochybně osvětlení, které by mělo být rozčleněno podle účelu. Centrální osvětlení, pocitová světla pro vytvoření příjemné nálady a lepší orientaci v místnosti nebo samostatná lampa ke čtení. Příjemnou atmosféru mohou navodit drobná bodová světla k obrazům.
  • Pro dotvoření zajímavého prostředí a jedinečnosti můžete k dekoraci stěn použít obrazy. Pokud žádné nemáte, můžete na dominantní stěnu využít obrazovou tapetu většího rozměru, která podtrhne charakter místnosti. Kromě obrazových tapet existuje na trhu široká nabídka tapet celoplošných s různými vzory a povrchovými úpravami, které lze velmi hezky sladit s nábytkem i textiliemi. Dbejte na to, aby stěny, které chcete dekorovat, byly rovné.
  • Útulnost místnosti podtrhnou například krbová kamna nebo krb, symbolizující rodinnou pospolitost a teplo domova.
  • Na závěr dolaďte místnost textiliemi, které ji zútulní a barevně doladí. Záleží opět na výběru garnýží a závěsných systémů nebo možností, jak zastínit okna, oddělit prostor. Některé druhy žaluzií je nutné zabudovat do zdi (v případě rodinného domu), a proto je důležité počítat i s touto alternativou. V bytech využijete spíše závěsy, rolety, žaluzie, japonské stěny, záclony aj.
  • Nezapomeňte na květiny a jiné další drobné dekorace. Pokud chcete, aby interiér obývacího pokoje vypadal klidně, nepřehánějte to s jejich počtem.
  • Obývací pokoj je místem setkávání rodiny a přátel, a proto by měl vyjadřovat pocit sounáležitosti, pohody a klidu, ale také individuality a vkusu majitelů bytu či domu. Měl by být prakticky zařízený a dobře udržovatelný, bezpečný a umožňovat prostor k společnému setkávání stejně jako k individuálnímu odpočinku.

Napsala Greta Sartori

Štítky bydlení, Greta Sartori, tipy, zařizování bytu, obývací pokoj, podlaha, dům, domov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Designérka radí: Začínáme s proměnou bytu  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.