Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch
Bez reklam

Energetický štítek vyjde majitele na tisíce korun

Novela zákona o hospodaření s energiemi nařizuje vlastníkům nemovitostí označit budovu průkazem energetické náročnosti, takzvaným energetickým štítkem. Koho se tato povinnost týká? Kolik štítek stojí? Musí ho mít opravdu každý?

Na tyto i jiné otázky odpovídala Biljana Zjakić, ředitelka českobudějovické realitní kanceláře Union partners.

Co znamená pojem PENB?

„Jedná se o listinu s výpočty, jejíž součástí je i štítek připomínající štítek používaný pro elektrospotřebiče, například pračky nebo lednice. Vypovídá o spotřebě energie nemovitosti - celkový stav včetně vytápění, větrání, úpravy vlhkosti či osvětlení - a ta je dle této spotřeby zařazena do tříd A až G. Spotřeba energie se udává v kilowatthodinách na metr čtvereční za rok spolu s písmenem a je součástí inzerce nemovitostí.“

Od kdy povinnost PENB platí? Kdo ho zpracovává?

„Vlastník domu, bytu či komerčního objektu je povinný od 1. ledna 2013 (novela zákona 406/2000 Sb.) předkládat PENB objektů zpracovaný objektivně energetickým specialistou či auditorem. Tento energetický průkaz je vlastník povinen předložit již při samotné inzerci a prodeji objektu či bytu.

Od 1. ledna 2009 platila stará vyhláška, která se týkala novostaveb a rekonstruovaných domů, u kterých se měnilo více než 25 procent obálky budovy, například při zateplování. Aby dům vyhověl, musel se vejít do energetických tříd A až C. Nově od 1. dubna letošního roku vešla v platnost vyhláška, která stanovuje pravidla pro metodiku výpočtu PENB.“

Koho se tato povinnost netýká?

„Pro pronájmy či družstevní byty, chaty a chalupy jsou tato pravidla prozatím nezávazná. Rovněž se tato povinnost v tuto chvíli netýká převodu bytu dědictvím či darem. Ovšem v nadcházejících letech se průkazům nevyhne nikdo, tato povinnost bude závazná mezi lety 2015 a 2019 pro všechny majitele při prodejích všech bytů. Od ledna 2016 budou průkazy povinné při pronájmech.“

Jak finančně náročné je zpracování PENB?

„U rodinného domu se cena pohybuje v rozmezí 4 až 10 tisíc korun, u bytového domu 2 až 3 tisíce korun za byt v závislosti na rozsahu poskytnutých podkladů - zda je k dispozici veškerá projektová dokumentace pro zpracování PENB.“

Pokud tuto povinnost jako prodávající nesplním, postihne mne nějaká sankce?

„Kdo tuto povinnost nesplní, vystavuje sám sebe vysoké sankci (fyzické osoby 50 až 100 tisíc Kč, právnické osoby 100 až 200 tisíc Kč). PENB je nedílnou součástí kupní smlouvy při prodeji nemovitosti, je nutné ho uvádět i při samotné inzerci nemovitosti.“

PR text

Štítky PENB, průkaz energetické náročnosti budovy, Biljana Zjakić, Union partners, České Budějovice, nemovitost, dům

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Energetický štítek vyjde majitele na tisíce korun  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.