Počasí dnes7 °C, zítra5 °C
Pondělí 11. prosince 2023  |  Svátek má Dana
Bez reklam

Frontman Dark Angels: „Budějce mě uchvátily!“

Venca, Eva, Kuba, Vlasta, Petra a Dalibor. Budějcko-plzeňsko-pražská parta metalistů, která si říká Dark Angels, sice nemá kořeny na jihu Čech, přesto se už dneska považuje více méně za budějckou kapelu. Drbna byla zvědavá, jak k tomu došlo, proto si podrbala ve velmi přátelské atmosféře s duchovním otcem a frontmanem „temných andělů“ Vencou Votrubou.

Čau Venco! Sice nejste v hudební branži žádnými nováčky, ne všichni čtenáři Budějcké Drbny ale musí skupinu Dark Angels znát. Kdy a kde jste vznikli? A od koho přišel nápad založit kapelu?

„Zdravím Drbnu! Konečně nějaký bulvár na tom našem jihočeském rybníčku… (směje se) Vznikli jsme v roce 2004 v krásném západočeském městečku jménem Domažlice. Ano, asi už tušíte. Je to ta chodská metropole se šikmou věží, ve které se každý srpen konají mohutné Chodské slavnosti. Pokud jste tam ještě nikdy nebyli, měli byste to napravit. Krumlovská pětilistá růže je proti tomu čajíček. Kapelu jsem založil s bubeníkem Michalem Jelínkem. Oba dva jsme v té době zrovna objevovali krásy ženského světa, alkoholu a koncertů. Úžasná doba. Na zkoušce se vypilo víc piv, než složilo riffů, ale myslím, že podobný scénář zažila každá kapela.“(směje se)

Proč znova Dark Angels? Jak tě znám, rozhodně nejsi žádným andílkem…

„Ale tak tady mi křivdíš… Kdo mě zná, tak ví, že jsem takřka svatý člověk. Někteří lidé mi občas dokonce říkají ´Bože´. Chtěl bych upozornit, že tak vysoko ještě nejsem. Možná někdy v budoucnu. Prozatím mi stačí oslovení ´Venco´. Na druhou stranu, někdo mi říká i ´vole´…“

Bože, bože… Při prvním poslechu vašich skladeb mě napadlo - pro koho vlastně děláte muziku? Na internetu se prezentujete jako skupina hrající styl doom-gothic. To je nějaká odnož metalu? Některé tóny jsou přitom libozvučné i uším posluchačů, kteří nevyznávají jen tvrdou muziku.

„Hudbu děláme v první řadě pro sebe. Ale nebudu kecat, že nás potěší i to, když nás někdo po koncertě poplácá po ramenou a řekne, že jsme nejlepší. A jestli je doom odnož metalu? To si piš! Toho nejlepšího metalu. (směje se) V každém případě, pokud se zastavím nad tvojí poslední větou, si skutečně myslím, že nejsme stvořeni jen pro posluchače tvrďáky. Ostatně, stačí si poslechnout naši něžnou akustickou věc The Pigeon, která uzavírá naše aktuální CD Forever & Ever. Poslal jsem ji do několika komerčních rádií a teď jenom čekám, až nás uslyším v autobusu cestou do práce. Petr Michal, který nám dělal mastering nahrávky, tvrdil, že si ji umí představit vedle Anety Langerové. Já taky… Ještě do obálky přibalit pár dolarů a možná se jednou dočkáme.“ (směje se)

Prý jste ve své kariéře předskakovali několika slavným kapelám. Můžeš mi prosím tě říct, kdo je ještě známější než vy?

„Ale tak samozřejmě, třeba o Black Sabbath bych si dovolil tvrdit, že jsou slavnější. Na druhou stranu, Black Sabbath jsou bohové, tak těžko říct. Ještě je slavnější Ježíš Kristus. Kdybych na něj zapomněl, mohli by lidé začít pálit naše desky. John Lennon o tom ví své. Jestli se ale ptáš, komu jsme to v minulosti předskakovali, tak vzpomeňme třeba německý Wizard a pak české stálice jako Arakain, Škwor, Aleš Brichta Band a tak dále a tak dále. Každý takový koncert je pro nás skvělou školou. Ostatně, na poskakujícího Míru Macha z Arakainu, který nás svými tanečky podpořil na našem prvním společném koncertě, asi nikdy nezapomenu.“ (směje se)

Původně byli, jak jsi už zmínil, Dark Angels z Domažlic, nyní je většina členů kapely z Budějc. Co vás táhlo na jih? A kdo z původní party zbyl v té současné?

„Chtěl bych napsat jižanský rock, ale ten tady paradoxně nikdo neumí. Budějce mě uchvátily. Když jsem tady byl kdysi poprvé s rodiči, hrdě jsem jim oznámil, že se sem přestěhuji. A skutečně, je to už pět let, co jsem v jihočeské metropoli zakotvil. Vůbec toho nelituji, protože jsou tu naprosto úžasní lidé, bez kterých si už svůj život neumím představit. Chtěl bych tímto pozdravit partu, která před lety den co den navštěvovala místní putiku DT rock. To oni mě zasvětili do českobudějovického života! Jinak, z původní sestavy jsem zbyl jen já…“

Jako Budějckou Drbnu by mě zajímalo, jestli vůbec máte v kapele nějakou drbnu?

„Basák Vlasta by chtěl drbat neustále, ale nás už to přestalo bavit. Trošku nám jeho storky vyčáchly, takže hledáme, na koho nyní zaútočit. Z této odpovědi je ti tedy jasné, že jsme drbny všichni. Vždyť nás ale znáš. Nebo aspoň mě.“ (směje se)

A co holky? Letí po vás? Myslím po mužské části vaší kapely… To já abych věděla, jestli se mám vůbec snažit.

„Bývaly časy, kdy po nás létaly podprsenky a kalhotky. Tomu nějak odzvonilo. Možná za to může fakt, že máme v kapele dvě holky, takže přitahujeme stále více a více chlapů. Přitom třeba Vlasta pobíhá po podiu neustále nahý. A i tak nic. Na druhou stranu, kdyby se nějaké dívky snažily, stejně mají smůlu. Holky v kapele jsou žárlivé a drží si nás na uzdě.“(směje se)

V jižních Čechách jste už odehráli spoustu koncertů. Kde se vám nejvíc líbilo? Máte v Budějcích nějaký oblíbený klub?

„Těch klubů máme několik. Řekl bych, že naše základna je u Jeníka Vozáryho ve Fabrice. Maximálně jsem si ale vždycky užil i hraní v již zmiňovaném „détéčku“. V rámci jižních Čech bych ale také neměl zapomínat na Bourbon bar na Nových Hradech. To je jeden z mých mnoha domovů. Čepuje tam pěkný blonďatý kluk, kterému se říká Gebls. Proč? To už nechám na čtenářích…“

Před nedávnem jste vydali nové album. Kolikáté už? Kdo u vás skládá muziku a píše texty? Je to všechno vlastní tvorba?

„Forever & Ever je naše čtvrté CD, pokud do toho počítám i split EP se slovenskou grupou Janesession, které vyšlo před třemi lety. Jak na deskách, tak i na koncertech prezentujeme pouze vlastní tvorbu. Sice se už rok dohadujeme, že uděláme nějaký cover, ale ještě jsme nedokázali nalézt společnou řeč. (směje se) Tvorba skladeb je kolektivní. Základ ale většinou přináší Kuba, přičemž texty mám nyní na starosti já.“

Co chystáte na nejbližší dobu. Když si vás budou chtít všechny budějcký drbny poslechnout, kde na vás narazí?

„V sobotu budeme hrát v západních Čechách ve Starci u Kdyně na Hell festu. Na jihu nás lidé uvidí o týden později, tedy v pátek 26. srpna, na jazzovém festivalu v Nových Hradech. Víš co? Raději doporučím naše stránky www.bandzone.cz/darkangels, kde jsou všechny informace. Stejně tak si tam návštěvníci mohou stáhnout celé naše nové CD Forever & Ever. Doufám, že se všem bude líbit. A pokud ne, budeme se příští rok snažit natočit ještě lepší nahrávku.“(směje se)

Tak jo, už teď se těším. Díky moc za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

„Měj se krásně, Drbno, a nyní už mi pojď poškrabkat ty moje zááádíčka.“(směje se)

Štítky hudební skupina, koncert, Kuba, Česko, Black Sabbath, Ježíš Kristus, Arakain, Domažlice, Drbna.cz, John Lennon, Chodské slavnosti, Michal Jelínek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Frontman Dark Angels: „Budějce mě uchvátily!“  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.